DEMİRYOLU RAYLI SİSTEMLER

2018, İstanbul’da Raylı Hatların Yılı Olacak

railway_s20_sayfa38_ist_111km

Haber Tarihi: 18.05.2018

İstanbul’un raylı sistem projelerinden birçoğu yılsonuna kadar tamamlanacak. İstanbul’un raylı sistem hattına yeni 111 km daha eklenecek.

İstanbul’da yoğun çalışmalarla yapımı süren raylı taşımacılık sistemlerinin birçoğunda sona yaklaşılıyor. Kazı ve ray döşeme işlemleri tamamlanan etapların açılış takvimleri belli oldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Aralık 2017’de hizmete açılan Üsküdar-Ümraniye metro hattının ikinci etabı da Haziran 2018’de çalışmaya başlayacak. Toplam 7 istasyondan oluşan 9,5 km uzunluğundaki Ümraniye-Yamanevler-Çekmeköy metrosu hizmete girdiğinde Üsküdar-Çekmeköy arası 27 dakikaya inecek. 2011 yılında hizmete giren Marmaray’ın devamı olarak projelendirilen ancak uzun yıllardır tamamlanamayan Gebze-Halkalı tren hattı da 2018 yılı sonuna kadar bitirilecek. 63 km uzunluğundaki hat sayesinde İstanbul’un bir ucundan diğer ucuna kesintisiz ulaşım sağlanacak.

Kabataş’tan Tekstilkent’e kadar erişimi sağlayan metro hattının ikinci etabını oluşturan Mecidiyeköy-Mahmutbey kısmı da Aralık 2018’de tamamlanarak hizmete açılacak. 18 km’lik metro hattı sayesinde, saatte 70 bin kişi kısa sürede ulaşım sağlayabilecek. Anadolu Yakası’nda yapımı tamamlanmak üzere olan Dudullu-Bostancı metrosunun Bostancı İDO’dan İMES’e kadar olan kısmı da 2018 yılı sonunda açılacak. Toplam 9 istasyonun yer aldığı 10,2 km uzunluğundaki metro hattının diğer 4 durağı da daha sonra hizmete alınacak. Tarihi Yarımada’nın ikinci tramvayı olarak hizmet verecek Eminönü-Alibeyköy tramvayı da yılsonunda hizmete alınacak. Eminönü’nden başlayarak Haliç kıyısından Eyüp Sultan ve Alibeyköy’e erişecek 10,1 km uzunluğundaki hat 14 istasyondan oluşacak.


Tüm DEMİRYOLU RAYLI SİSTEMLER haberleri için tıklayınız.
Top