DEMİRYOLU RAYLI SİSTEMLER

ARUS, Raylı Sistemlerde Test, Gözetim Ve Belgelendirme Konusunda Önemli Etkinlikler Düzenledi

1-ARUS-TSE calistay-384

Haber Tarihi: 06.04.2020

ARUS-DETİM ''Demiryolu Eğitimleri, IRIS    Sertifikasyon Ve Yalın Dönüşüm” Semineri

Bu etkinliklerden ilki 11 Aralık 2019’da ARUS ve DETİM ile birlikte düzenlenen ''DEMİRYOLU EĞİTİMLERİ, IRIS SERTİFİKASYON VE YALIN DÖNÜŞÜM” semineri yapıldı.

OSTİM konferans salonunda gerçekleştirilen seminere raylı sistem sektöründen birçok firma katılım sağladı.

Seminerde Türker Ahi tarafından Avrupa’da onaylanmış kuruluşların rolleri, AB mevzuatı ve Türkiye uygulamaları, Sertifikasyon ve denetim hizmetleri, Kaan Türkmen tarafından IRIS sertifikasyonu, Raylı Sistemlerde Eğitimler, Savaş Demir tarafından Demiryolunda Yalın Dönüşüm ve Kaizen Uygulamaları konularında bilgilendirmeler yapıldı.

ARUS - TSE Demiryolu Belgelendirme Faaliyetleri Çalıştayı

ARUS, TSE işbirliğiyle 26 Aralık 2019 tarihinde OSTİM OSB konferans salonunda geniş katılımla “Demiryollarında Belgelendirme Faaliyetleri” konusunda soru cevap ağırlıklı bir çalıştay düzenledi. Çalıştaya sektörden çok sayıda firma katıldı.

Çalıştay’da öğleden önceki oturumlarda Tehlikeli Madde ve Kombine Taşımacılık Müdürü Öncü Alper tarafından TSE'nin demiryolu sektöründeki rolü, yetkileri ve gelecekteki projeleri katılımcılara aktarıldı. Daha sonra TSE Uzmanı Buse Çelik tarafından OTIF genel bilgilendirmesi UTP-TSI ilişkisi hakkında detaylı bilgiler verildi.

Öğleden sonraki oturumlarda TS EN 15085 standardı, IRIS belgesi, alt sistem modülleri, değerlendirme prosedürleri, RID ve ECM, NoBo, De-Bo gibi yine demiryollarında önemli konulara değinildi.  Türkiye’de De-Bo yetkisi olan firmalar anlatıldı. Çalıştay soru-cevap şeklinde yapılarak sanayicilerimiz tarafından merak edilen tüm kalite yönetim sistemleri detaylı olarak açıklandı.

Yazıyı Hazırlayan: ARUS Koordinatörü - Dr. İlhami Pektaş

 

 


Tüm DEMİRYOLU RAYLI SİSTEMLER haberleri için tıklayınız.
Top