DEMİRYOLU RAYLI SİSTEMLER

Başkentray 2018’de Seferlere Başlayacak

baskentray-642x320

Haber Tarihi: 03.10.2017

Sincan- Kayaş arasında metro seviyesinde hizmet verecek olan Başkentray, Şubat 2018’den önce seferlerine başlayacak

Sincan- Kayaş arası çalışan banliyö hattını metro seviyesine çıkarmak isteyen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 11 Temmuz 2016’da başladığı çalışmaları yüzde 80 seviyelerine getirdi. TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın Ankaralıların büyük bir heyecanla beklediği Başkentray projesinde geçtiğimiz günlerde incelemelerde bulundu. 18 ay sürmesi beklenen ve Şubat 2018’de hizmete açılması planlanan banliyö projesinin Sincan İstasyonu’ndaki çalışmalarının yerinde inceleyen Apaydın’a Sincan Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna da eşlik etti.

ERKENE ÇEKİLEBİLİR
Sincan- Kayaş arasında 5 dakikada bir hizmet verecek olan Başkentray projesinin bitirilmesi için gece gündüz çalışan TCDD Genel Müdürlüğü banliyölerin biran önce Ankaralılara hizmet vermesi için seferber oldu. Şubat 2018’de açılması planlanan projenin ekiplerin yoğun çalışmasından dolayı daha erken hizmete girebileceği ifade edildi. Proje kapsamında; banliyö, yüksek hızlı ve konvansiyonel tren işletmeciliği için yeterli demiryolu kapasitesi oluşturmak

200 BİN YOLCU TAŞINACAK
Başkentray projesi hattı üzerindeki tüm istasyonlar engelli vatandaşların kullanımına uygun hale getirilirken ayrıca Sincan, Lale, Etimesgut, Hipodrom, Yenişehir, Mamak ve Kayaş istasyonlarında yolcuların gıda, kitap, gazete gibi ihtiyaçların rahatlıkla karşılanabiliceği istasyonlar inşa ediliyor. Ayrıca proje kapsamında Etimesgut ilçesi Emirler’e YHT Batı Aktarma Garı inşa edilecek. Başkentray günde 200 bin yolcuya hizmet verecek. SABAH Ankara’ya konuşan Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna, “Şu anda gördüğümüz üzere yoğun olarak altyapı çalışmaları devam ediyor. Yeni alt ve üst geçitler yapılıyor. TCDD Genel Müdürü Sayın İsa Apaydın trenlerin 2017’nin sonunda trenleri çalıştırmasını istedi” dedi.


Tüm DEMİRYOLU RAYLI SİSTEMLER haberleri için tıklayınız.
Top