DEMİRYOLU RAYLI SİSTEMLER

Çek Demiryolu Endüstrisi, Eurasia Rail Fuarında Yerini Aldı

cek

Haber Tarihi: 24.05.2019

Her sene olduğu gibi bu sene de Çek Cumhuriyeti Demiryolu Endüstrisi şirketleri İzmir'de 8'incisi düzenlenecek olan uluslararası demiryolu taşıtları, altyapı ve lojistik fuarı Eurasia Rail'e katılıyor. Fuar süresince 10 Çek şirketi, Çek Cumhuriyeti Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ile ACRI (Çek Demiryolu Endüstrisi Derneği) desteğiyle düzenlenen ulusal standta ziyaret edebilirsiniz. Mevcut işbirliğini ilerletmek amacıyla bu yılki fuarda temsil edilecek Çek şirketleri ACER VOLTAGE, AMiT, DAKO-CZ, IG Watteeuw, MSV elektronika, Pars Komponenty, Profily, SVUM, T-CZ, VZU Plzen ve ACRI (Çek Demiryolu Endüstrisi Derneği)'dir.  

200 yıllık Çek Demiryolu Endüstrisi

Çek demiryolu endüstrisinin bugünlere ulaşan başarılı gelişimi, 200 yılı aşkın süredir devam eden gelenek sayesinde sağlanmıştır. Prag'daki eski Ringhoffer vagon tesisi, Koprivnice'deki tesis, Prag'da bulunan ilk Çek-Moravya makine çalışmalarıdır. Sonrasında Pilsen'deki ČKD, ŠKODA tesisleri ile diğer pek çok üretici, işlerini en iyi şekilde sürdürmeye devam etmiştir. Yalnızca geleneğe dayanmayan, aynı zamanda yeni ürünlerin geliştirilmesi, yeni teknolojilerin kullanımı, üretim tesislerinin yenilenmesi ve yüksek işgücü verimliliği için önemli ölçüde yatırım yapan Çek demiryolu endüstrisinin mevcut temsilcileri ile uzun süredir devam eden bu gelenek arasında sağlam bir bağ bulunmaktadır. Bu bağ sayesinde Çek demiryolu endüstrisi yalnızca Türkiye pazarında değil, tüm Avrupa'da önemli bir yer edinmiştir. Aralarında tren kontrol sistemleri, lokomotifler ve tramvayların da bulunduğu Çek ürünleri, Avrupa'nın en yüksek standartlarını karşılamaktadır.

Çek Demiryolu Endüstrisi Bugün Türkiye'de

SKODA, Çek Cumhuriyeti'ne tüm dünyada ün kazandıran sayılı markalardan biridir. 150 yılı aşkın bir süredir insanlar bu köklü fabrikanın ürünlerini kullanmıştır. Sonrasında kurulan SKODA TRANSPORTATION, şehir içinde kullanılan modern araçlara ve raylı taşıma sistemlerine odaklanmıştır. Bu önemli şirketin ürünleri arasında, Avrupa'nın pek çok şehrinde çevre dostu toplu taşıma aracı olarak kullanılan alçak taban tramvaylar ve metro tren setleri bulunmaktadır. Yakın zamanda Skoda Transportation Eskişehir'e aküyle çalışan benzersiz bir tramvay teslim etmek adına bir sözleşme imzaladı. Teslim edilecek yeni tramvay, Skoda Transportation tarafından Konya'ya teslim edilen 72 aracın devamı niteliğindedir. Pilsen merkezli şirket, Eskişehir'deki nakliye şirketi için toplam on dört adet alçak taban modern ForCity Classic tramvay üretecek. Bu siparişin değeri 26 milyon Euro'nun üzerindedir. Skoda tarafından üretilen bu araçlar, güçlü çekiş bataryalarıyla donatılacak; böylece Eskişehir'deki nakliye şirketi, şehirde inşa edilmesi planlanan bir kilometreyi aşkın katener hattı olmadan çalışmasını sürdürecektir. Akülü tramvay genel olarak elektrikli tramvay hattı kurulmamış alanlarda ulaşım sağlanması için kullanılacaktır. Örneğin, şehirlerin tarihi bölgelerinde estetik sebeplerle tramvay hattı kurulması uygun bulunmazsa bu alanlarda akülü tramvay kullanılabilir.

Hepsi tek bir yerde: Eurasia Rail 2019

Türk şirketler tek bir yerde, Eurasia Rail 2019'da, tüm Çek demiryolu endüstrisi temsilcileriyle buluşabilirler.

ACRI - Çek Demiryolu Endüstrisi Derneği

ACRI, Çek demiryolu tedarik endüstrisinde yer alan şirketleri bir araya getiren bir organizasyondur. Dernek, UNIFE Avrupa Demiryolu Endüstrileri Birliği üyesidir. ACRI, demiryolu tedarik endüstrisinin Çek kurumlarına, demiryolu operatörlerine, demiryolu altyapı yöneticilerine ve pek çok diğer ticari ilişkilere ve bunun yanı sıra UNIFE aracılığıyla AB kurumlarına yönelik ortak çıkarlarını temsil etmektedir.

ACRI üyeleri, aşağıda sıralanan konularla ilgili çalışmalar yürütür:

■ Demiryolu araçlarının geliştirilmesi, yapımı, üretimi ve bakımı

■ Demiryolu altyapısının yapımı ve modernizasyonu

■Demiryolu taşımacılığının sinyalizasyon, güvenlik, bilgi ve telekomünikasyon sistemleri alanında araştırma, tasarım, üretim, montaj, yeniden yapım ve hizmet işleri

■Demiryolu bağlantı parçaları, malzeme ve hizmetlerinin tedarik edilmesi

■ Araştırma merkezleri ve test laboratuvarları

Gelecek

Demiryolu sektörü çok karmaşık bir alandır. Tarihçesi nedeniyle, demiryolları karmaşık bir düzenleme sistemine dayalıdır. Avrupa'daki demiryolları, birlikte çalışabilirlik teknik standartları sayesinde sistematik olarak birleştirilmiştir. Çek demiryolu üreticilerinin Türk demiryolu işletmecileri ve üreticileriyle başarılı bir şekilde işbirliği yapabilecekleri pek çok alan bulunmaktadır. Araştırma ve geliştirme alanında başarılı bir işbirliği sağlanmıştır. Türk şirketler, ARUS ile yakın işbirliği bulunan ACRI aracılığıyla Çek tedarikçilere ulaşabilirler.

 


Tüm DEMİRYOLU RAYLI SİSTEMLER haberleri için tıklayınız.
Top