DEMİRYOLU RAYLI SİSTEMLER

Çin’den Londra’ya Demir İpek Yolu Açıldı

haber

Haber Tarihi: 28.12.2017

Londra’dan Kalkan Tren Pekin’e Kadar Gidebilecek

Tarihi İpek Yolu'nu canlandıracak "Bakü-Tiflis-Kars (BTK) Demiryolu Hattı"nın açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Kazakistan Başbakanı Bakıtcan Sagintayev, Özbekistan Başbakanı Abdulla Aripov ve Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili katıldığı törenle yapıldı.

Uzunluğu 838 kilometre olan yeni demiryolunun, 76 kilometresi Türkiye, 259 kilometresi Gürcistan ve 503 kilometresi ise Azerbaycan topraklarından geçiyor.

Hattın devreye girmesiyle Londra'dan Pekin'e kesintisiz demiryoluyla ulaşmak mümkün hale geldi. Hatla Çin'den yola çıkan yükün Kazakistan ve Türkmenistan üzerinden Hazar Denizi ile Bakü Alat Limanı'na, oradan da Gürcistan ve Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınması öngörülüyor. Bakü-Tiflis-Kars demiryolu güzergahında taşınacak ürünler, Çin'den Avrupa'ya demiryoluyla 15 günde ulaşabilecek.

İlk etapta hatla yıllık 1 milyon yolcu ve 6 buçuk milyon ton yük taşınabilecek. Taşıma kapasitesinin 2034'e kadar 3 milyon yolcu ve 17 milyon ton yüke çıkartılması planlanıyor.

Proje, Şu Anda 1 Milyon Yolcu ve 6,5 Milyon Ton Yük Taşıma Kapasitesine Sahip

Açılışını yaptıkları demiryolu hattı ile sadece üç ülkenin birbirine değil; aynı zamanda tüm Orta Asya Cumhuriyetlerinin Batı ulaştırma güzergâhlarına bağlandığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi’nin, 1 milyon yolcu ve 6,5 milyon ton yük taşıma kapasitesine sahip olacağını belirtti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, hattın kapasitesinin 2034 yılında ise 3 milyon yolcu ve 17 milyon ton yüke ulaşacağını kaydetti.

Hattın, yük taşımacılığında maliyetleri ciddi oranda düşüreceğine değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, projenin öneminin, tarihî İpek Yolu üzerinde zaman ve mesafe olarak nakliyatçılar için en avantajlı imkânları sunmasından geldiğini ifade etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Hızlı tren hatlarımızın tamamının devreye girmesinin ardından Çin’den gelen yük Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Projesi sayesinde Orta Koridor üzerinden 12-15 günde Avrupa Birliği ülkelerine ulaşacaktır” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, böyle bir hattın bölgeye sadece ekonomik getirisinin olmayacağını belirterek, “Proje siyasi olarak barış, güvenlik ve istikrar, sosyal olarak refah getirecek, yük ve insan hareketliliği yanında bilgi hareketliliğiyle de ülkelerimizin beşerî gelişimine de katkı sağlayacaktır” dedi


Tüm DEMİRYOLU RAYLI SİSTEMLER haberleri için tıklayınız.
Top