DEMİRYOLU RAYLI SİSTEMLER

Demiryollarının Üst Düzey Temsilcileri IRFC 2020'ye Katılıyor

1irfc2017-day0-50

Haber Tarihi: 26.02.2020

Demiryollarının  Üst Düzey Temsilcileri IRFC 2020'ye Katılıyor

  1. Uluslararası Demiryolu Forumu ve Konferansı (IRFC 2020) 1 - 3 Nisan 2020 tarihleri arasında "Yeni nesil demiryollarını birlikte inşa edelim" sloganı altında Prag'da düzenlenecek. Organizasyonu düzenleyen OLTIS Group'tan, konferansı düzenleyen komitenin başkanı Jarmila Nováková'ya devam eden hazırlıkları sorduk.

Bu popüler konferansın yedinci yılı ne getirecek?

Her şeyden önce, her sunum bölümünün ardından seçilen uzmanlarla açık bir uzman tartışmasının yapılacağı yeni ve çekici bir konferans formatı hazırlanıyor. Her bir bölüm söz konusu alanda uzman olan bilgili ankormanlar tarafından yönetilecektir ve bunlar kendi kelimeleriyle, sunucular tarafından sunulan fikirleri her bölümün ikinci kısmında dinleyiciler tarafından aktarılan yorumlar ve deneyimler ile birleştireceklerdir. Bunun, seyirciler için ilgi çekici bir şekilde uzmanlar arasında açık bir diyalog geliştireceğine inanıyoruz. Aynı zamanda, foruma katılanlara, önceden kendilerine tanıtılacak olan bir web uygulaması aracılığıyla gönderebilecekleri çevrimiçi sorularla bu tartışmaya katılma fırsatı vermek istiyoruz.

IRFC 2020'de hangi konulara değinilecek ve ankormanların zorlu işlerini kim ele alacak?

İlk bölüm olan "2021 Avrupa Birliği'nde Ulaşım", CER Yönetim Kurulu Başkanı Libor Lochman tarafından yönetilecektir. Bireysel konuşmacılar 4. demiryolu paketinin hayata geçirilmesi, Avrupa demiryolunda liberalleşme, ama her şeyden önemlisi 2030 itibariyle Avrupa demiryolu sektörü için öngörülen vizyon ve zorluklar hakkında konuşacaklardır.

"Avrupa otoritesi olarak ERA" ile ilgili ikinci bölüm, Avrupa Birliği Demiryolları Ajansı Genel Müdürü Josef Doppelbauer tarafından yönetilecektir. Sunumlar, ERA'nın bir Avrupa sistem otoritesine dönüşümü olan demiryolu birlikte çalışabilirliği ve güvenliğindeki en önemli değişikliğin kısa özetlerini içerecektir. Sunumlar ve müteakip panel tartışması, ERTMS'in uygulanması ve yeni nitelikleri, yeni bir araç yetkilendirme yöntemi ve önümüzdeki dönemde bu alandaki gelişmeler hakkında görüşler de içerecektir.

"2021'den sonra araştırma ve inovasyon - Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri için motivasyon" temalı bölüm, Shift2Rail Ortak Teşebbüsü Genel Müdürü Carlo Borghini tarafından yönetilecektir. Sunumlarda bu konuda uluslararası kuruluşlar ve AB Üye Ülkelerinin perspektifinden görüşlere yer verilecektir. HORIZON EUROPE içindeki Shift2Rail2 adlı kurumsal ortaklıkta daha fazla gelişme konusu da tartışılacaktır.

Dördüncü bölüm, Orta Avrupa bölgesindeki hızlı tren taşımacılığına odaklanacaktır. Bu, Çek Cumhuriyeti için öncelikli bir konudur ve bu sebeple, bölümün sunuculuğu görevi, Çek Cumhuriyeti Parlamentosu Milletvekilleri Odası Ekonomik Komitesi Başkan Vekili Martin Kolovratník'e verilmiştir. Sunumlar, HSRT'nin Avrupa'nın doğusundaki gelişimine, bunların TEN-T'ye entegrasyonuna ve ayrıca Avrupa ve dünyadaki bireysel HSRT kavramlarının karşılaştırılmasına odaklanacaktır.

TEN-T koordinatörü Matthieu Grosch tarafından yürütülen beşinci bölüm, Avrupa TEN-T ağını "Yeni İpek Yolu" girişimi ile ilişkilendirmeye odaklanacaktır. Sunumların yanı sıra bunları izleyen tartışmalar, Asya bölgesinden Avrupa'ya doğudan batıya sorunsuz mal akışını sağlamak için ara bağlantıların geliştirilmesinin gerekli görüldüğü alanlara odaklanacaktır. Siyasi ve ticari niyetlerin yanı sıra bu ara bağlantılarla ilgili mevzuat tartışılacaktır.

TAF/TAP TSI Forumu, CER'den ERA Kıdemli Danışmanı Yann Seimandi tarafından yönetilecek ve araştırma ve birlikte çalışabilirlik konularına odaklanacaktır. Demiryolu sektörü temsilcilerinin sunumları ve tartışmaları, ağırlıklı olarak TAF/TAP TSI'nın sorunlu alanlarda, ya da başka bir deyişle küçük ve orta boy taşıyıcılarda uygulanmasıyla ilgili olacaktır. ERA temsilcileri ayrıca konferans katılımcılarına TAP TSI ve TAF TSİ'yi gözden geçirme sürecini tanıtacaktır ve katılımcılar bu alandaki diğer gelişmelerle ilgili ERA temsilcilerinin deneyimlerini ve görüşlerini alma imkânı bulacaklardır.

IRFC 2020'ye kimler katılacak?

Katılımcılar arasında, taşımacılık pazarındaki hızlı gelişime ayak uydurmaya karar veren büyük taşıyıcıların, altyapı yöneticilerinin, demiryolu endüstrisi şirketlerinin, demiryolu sistemi tedarikçilerinin, müşterilerinin ve nakliye şirketlerinin üst düzey temsilcilerinin büyük bir kısmının yer almasını bekliyoruz.

Ülkemizde 2020 yılında düzenlenecek bu olağanüstü demiryolu etkinliğini kaçırmayın ve Avrupa'nın kalbinde demiryolu dünyasıyla tanışın. 

www.irfc.eu


Tüm DEMİRYOLU RAYLI SİSTEMLER haberleri için tıklayınız.
Top