DEMİRYOLU RAYLI SİSTEMLER

Dünya Yüksek Hızlı Demiryolu Sektörü Türkiye'de Buluşuyor!

h

Haber Tarihi: 11.04.2018

GELECEK HIZLA GELECEK…

Dünyanın önde gelen yüksek hızlı demiryolu işletmecileri arasında bulunan ve dünyada son on yılda yatırımcı liginde 2. sıraya yükselen Türkiye, dünya yüksek hızlı demiryolu sektörünü 8-11 Mayıs 2018 tarihleri arasında 10. UIC Dünya Yüksek Hızlı Demiryolu Kongresi ve Yüksek Hızlı Demiryolu Fuarı’nda buluşturuyor.

Dünya çapındaki en önemli yüksek hızlı demiryolu etkinliği olan UIC (Uluslararası Demiryolları Birliği) Dünya Yüksek Hızlı Demiryolu Kongresi ve Yüksek Hızlı Demiryolu Fuarı’nın 10’uncusuna Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) ev sahipliği yapacak.

Her iki yılda bir, yüksek hızlı demiryolu işletmeciliği yapılan bir ülkede gerçekleştirilen kongre ve fuar, bu yıl Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı’nın Yüksek Himayelerinde ve Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı’nın destekleriyle düzenlenecek.

TCDD’nin, ev sahibi demiryolu kuruluşu kimliğiyle ve TCDD Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü İsa Apaydın’ın UIC Başkan Yardımcılığı statüsü ile organizasyona ev sahipliği yapacağı etkinlik, 08-11 Mayıs 2018 tarihlerinde Ankara Ticaret Odası Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde (Congresium) gerçekleşecek.

Kongre ve fuarda dünya çapından alanında uzman 175 üst düzey konuşmacı ve yazarın katılımıyla 5 ayrı salonda 25 paralel oturum, 3 yuvarlak masa toplantısı ve panel, 1 dijital oturum ve daha önce ilan edilen öğrenci yarışması ödül töreni yapılacak. Etkinlik kapsamında Yap-İşlet-Devret modeliyle yapılan Ankara Yüksek Hızlı Tren Garı, Ankara Yüksek Hızlı Tren Bakım Kompleksi ile Ankara-Konya hattında Yüksek Hızlı Trenle seyahat deneyiminin yer alacağı teknik geziler düzenlenecek. Yüksek Hızlı Demiryolu alanında en son teknolojilerin ve ürünlerin sergileneceği üç günlük yüksek hızlı demiryolu fuarında sektördeki en son teknolojiler katılımcılarla buluşturulacak.

Dünyanın dört bir yanından bine yakın sektör uzmanı ve üst düzey temsilcinin katılacağı kongre; yüksek hızlı demiryolu uzmanlarını, karar alıcı kurumlarla buluşturmasıyla öne çıkıyor. Katılımcılar arasında hükümet temsilcileri ve bürokratların yanı sıra; ulusal ve uluslararası kurumlar, finans kuruluşları, enstitüler, üniversiteler, küresel yüksek hızlı tren endüstrisi temsilcileri, demiryolu işletmecileri, tedarikçiler ve altyapı işletmecileri de bulunuyor.

KONGRENİN ANA TEMASI “SÜRDÜRÜLEBİLİR ve REKABETÇİ İŞLETİMLERE YÖNELİK BİLGİ PAYLAŞIMI”

Bu yılki kongrenin ana teması "Sürdürülebilir ve rekabetçi işletimlere yönelik bilgi paylaşımı" olacak. Çağımızın en önemli hedefi, sektörde daha az bakım onarım maliyeti ile daha çok rekabetçi ve sürdürülebilir işletmeler bulundurabilmektir. Etkinlik, kongre paralel ve ortak oturumları, ihtisas fuarı ve teknik geziler olmak üzere 3 ana bölümden oluşacak. Oturumlarda dünya yüksek hızlı tren sektörüne yönelik güncel bilgiler tartışılırken, sektöre ilişkin önemli ekonomik ve sosyal etkiler değerlendirilecek. Ayrıca, 3 yuvarlak masa toplantısında katılımcılara bilgi alışverişinde bulunma fırsatı da sunulacak.


TÜRKİYE YÜKSEK HIZDA ATAKTA

2009 yılında Ankara-Eskişehir hattıyla YHT işletmeciliğine geçilen Türkiye’de; 2011 yılında Ankara-Konya, 2013 yılında Eskişehir-Konya, 2014 yılında Ankara-Eskişehir-İstanbul ve Konya-İstanbul arasında YHT seferlerine başlandı. Halen Ankara-İzmir ve Ankara-Sivas arasındaki yüksek hızlı demiryolunun yapımı devam ediyor.

Bugüne kadar 1.213 km YHT hattı işletmeye alınırken, 1.870 km YHT ve 1.290 km hızlı demiryolunun inşası sürüyor.

Kongre ile ilgili ayrıntılı bilgilere www.uic-highspeed2018.com adresinden ulaşılabilir.

Kaynak: www.uic-highspeed2018.com
Tüm DEMİRYOLU RAYLI SİSTEMLER haberleri için tıklayınız.
Top