DEMİRYOLU RAYLI SİSTEMLER

İstanbul ile Yunanistan Birbirine Bağlanacak

istanbul_ile_yunanistan_birbirine_baglanacak_h4020_0c716

Haber Tarihi: 12.12.2017

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları ile Yunanistan Ulaştırma Bakanlığı, Selanik ile İstanbul arasında tren yolu inşa edilmesini kararlaştırdı.

Eski Osmanlı topraklarından olan ve şimdi Yunanistan’a bağlı Selanik ile İstanbul arasında demiryolu projesi hayata geçirilecek. Proje kapsamında iki ülke yetkilileri anlaşmaya vardı. Anlaşmaya göre proje, iki sene sonra hayata geçecek. Komşu Yunanistan’ın Ulaştırma Bakanlığı ile ülkemizin demiryollarından mesul Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları arasında yapılan protokol gereği, öncelikle iki ülkeyi birbirine bağlayacak olan demiryolu projesi için son kararlar alındı.

Proje kapsamında öncelikle İstanbul ile Selanik birbirine bağlanacak. Demiryolu, daha sonraları Avrupa’nın diğer ülkelerini de kapsayacak şekilde donatılacak. Yetkililer, bu demiryolu projesinin 2019 senesinde faal olarak hizmete gireceğini ve trenlerin hem yük hem de yolcu taşıyacağını bildirdi.

Yetkililer arasında yapılan son toplantı gereği, iki ülke arasında bir anlaşma imzalanacak. Alınan bilgilere göre imzalanacak olan anlaşmanın tarihi ise önümüzdeki senenin ilk aylarında gerçekleşecek. Son toplantıda Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları ve Yunanistan Ulaştırma Bakanlığı, sınır ülkelerden olan Bulgaristan’la da istişare görüşmelerinin yapılmasını kararlaştırdı. Böylece üç ülke bir araya gelerek demiryolu projesine katkı sağlayabilecek. Proje, İstanbul’dan başlayacak ve Trakya bölgesini dolaşarak Bulgaristan ve Yunanistan’ı etkileyerek Selanik’e ulaşacak.

Proje hayata geçirildiği zaman uçak ve otobüs kullanımı da azalacak. Böylece ekolojik anlamda verimlilik elde edilecek. İstanbul’da hâli hazırda devam etmekte olan banliyö hatları ise 2018’in sonunda hayata geçecek.

 


Tüm DEMİRYOLU RAYLI SİSTEMLER haberleri için tıklayınız.
Top