DEMİRYOLU RAYLI SİSTEMLER

Kocaeli Metrosu 2023’te Tamamlanacak

kocaeli-metrosu-2023te-tamamlanacak

Haber Tarihi: 14.09.2020

Kocaeli Valiliği’nde düzenlenen İl Koordinasyon Toplantısı’nda konuşan DLH Marmaray İstanbul Bölge Müdürü Nurdan Memişoğlu Apaydın Gebze- Darıca Metrosu’nda Marmaray’la birlikte iki istasyonu birbirlerine bağlamayı hedeflediklerini ve çalışmaları 2023 yılında bitirmeyi planladıklarını açıkladı.

Kocaeli İl Koordinasyon Toplantısı bugün Kocaeli Valiliği’nde bulunan Akçakoca Toplantı Salonu’nda gerçekleşti. Kocaeli Valisi Seddar Yavuz’un başkanlığında gerçekleşen toplantıda söz alan DLH Marmaray İstanbul Bölge Müdürü Nurdan Memişoğlu Apaydın şu söyledi. “İstanbul ilindeki birçok metro çalışmasının yapımından sorumluyuz. Gebze-Halkalı demiryolu hattından da sorumluyuz. Yakın tarihte tamamladığımız bu işten sonra Kocaeli’nde bir yatırımımız kalmamıştı ancak geçen yıl ihaleye çıkan Gebze-Darıca metrosu bölge müdürlüğümüze devredildi.

4 milyar 200 milyon TL gibi bir bütçeyle büyük bir çalışmamız var. Bildiğiniz gibi Kocaeli ilimizde Gebze ilçesini kapsamakta bu çalışma 4 milyar 220 milyon 323 bin TL gibi bir bedeli var bu çalışmanın. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi çalışmaya başlamış ancak Demiryolu meşakkatli bir çalışma o yüzden belediyemizin devri uygun görüldü. Kapsamımızda 14.5 kilometre bir demiryolu, depolama alanı ve GOA dediğimiz sürücüsüz bir alanı var. Darıca sahilinden başlıyoruz. 11 istasyonumuz var aslında Darıca Sahil- Gebze OSB’ye kadar bağlamış oluyoruz. Dolayısıyla Gebze’de yaşayan vatandaşın büyük ihtiyacını karşılayacak.

2023 Yılında Hizmete Açmayı Planlıyoruz

Şehrin içinde bu yapıları yapmak hem zor hem halka da sıkıntı veriyor mümkün oldukça 5-6 sene sürebilecek bir çalışmayı 2023 yılının bu zamanlarında bitirip hizmete açmayı planlıyoruz. hastaneye ulaşımı kolaylaştırmak için hem kollar koyduk ve mobilizasyon için tekerlekli sandalyeler yerleştirdik. Elektro mekaniği ona göre düzenleyip hastane ulaşımını ona göre düzenleyen bir çalışma gerçekleştirdik.

İki İstasyonu Birbirine Bağlamayı Düşünüyoruz

Farabi Devlet Hastanesi’ne çevirdik çalışmaya başladık. Buralarda bir takım deplasmanlarımız oluyor, İSU’yla zaten çalışıyoruz. Hem İSU’dan hem yerel belediyelerden biz bu konuda çok destek gördük. Dolayısıyla çalışmalarımızı hızlandırmak ve ne kadar çabuk sahaya girersek kamulaştırmada da valilik çok yardımcı oldu. Gebze Marmara’yla iki istasyonu birbirine bağlamayı düşünüyoruz. Fatih Devlet Hastanesi’nde şantiye alanı çevrildi elektrik deplasmanı bitirildi çalışmalar başlanıyor. Gebze kent meydanında bir senedir devam eden bir çalışma var ve meydan işgal halindeydi bunda da Ağustos ayı itibariyle geri kapama yaparak halkın kullanımına açıyoruz.


Tüm DEMİRYOLU RAYLI SİSTEMLER haberleri için tıklayınız.
Top