DEMİRYOLU RAYLI SİSTEMLER

Türk Demiryolu Zirvesi Sirkeci Garında 21 Ekim’de Başladı

foto-11

Haber Tarihi: 22.10.2020

Türk Demiryolu Zirvesi, 21-24 Ekim Tarihleri Arasında Sirkeci Garı’nda ve Tüm Online Platformlarda

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından organize edilen ve demiryolu sektörünün liderlerini alanında uzman isimlerle buluşturan “Türk Demiryolu Zirvesi”  bu yıl ilk kez Sirkeci Garı’nda başladı. 21-24 Ekim tarihleri arasında düzenlenecek zirvede, Türk demiryolu dünyasındaki en önemli gündem maddeleri sektörün öncü isimleri tarafından masaya yatırılacak. Türk demiryolu sektörünün gelişimine önemli katkılar sunacak zirvenin açılışı T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, TCDD Genel Müdürü Ali İhsan Uygun, TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürü Kamuran Yazıcı ve TÜRASAŞ Genel Müdürü Mustafa Metin Yazar’ın katılımı ile gerçekleşti. T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu yaptığı açılış konuşması sonrası da sektör temsilcileri ile bir arada Türk Demiryolu Zirvesi için Türkiye’nin Demiryolu Reformu’nu onurlandırmak için onlarca yıl hizmet ettiği Anadolu topraklarından 77 yıl sonra  İstanbul’a getirilen 56548 no'lu “Kara Tren”i uğurlayarak hızlı treni karşıladı. Türkiye’nin demiryolu alanındaki hızlı gelişimini gözler önüne seren enstantaneyle aynı zamanda renkli görüntülere de sahne olundu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın vizyonu doğrultusunda düzenlenen Türk Demiryolu Zirvesi ile sektör paydaşları karşılıklı bilgi alışverişinde bulunmanın yanı sıra ilişki ağlarını da geliştirilme fırsatı yakalayacak. Sosyal mesafe kuralları gereğince, sınırlı sayıda davetlinin katılımıyla gerçekleştirilen zirve, yerli ve yabancı katılımcılar tarafından beğeniyle karşılandı. Tarihi Sirkeci Garı’nda deneyim alanları ve çeşitli sergileri ziyaretçilerine açan Türk Demiryolu Zirvesi aynı zamanda sosyal medya platformları, zirve web sitesi ve mobil uygulamalar dahil, tüm online platformlarda canlı olarak takip edilebiliyor. 

Deneyim Alanları Ve Etkinlikleri Göz Dolduran Zirve

Dört gün boyunca sürecek Türk Demiryolu Zirvesi birbirinden ilgi çeken etkinliklere ve sunumlara ev sahipliği yapıyor. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları (TCDD) tarafından hayata geçirilen keyifli ve farklı aktiviteler katılımcılar tarafından yoğun ilgi görüyor. Markalı Ürünler Vagonu, “Tam O An” Doğu Ekspresi Fotoğraf Yarışması fotoğraflarının sergilendiği Doğu Ekspresi Özel Sergisi, TCDD’ye ait eski tren, lokomotif gibi araçların sergilendiği Demiryolu Müzesi,  TCDD personelleri için geçmişten günümüze tasarlanmış üniformaların sergilendiği Tarihi Kıyafetler Sergisi alanı etkinliğin en merak uyandıran alanları arasında yer alıyor. 

Becerileri Profesyonel Bir Hobiye Dönüştüren Atölyeler

Türk Demiryolları Zirvesi kapsamında katılımcıların edindikleri becerileri profesyonel bir hobi halinde devam ettirebilmeleri amacıyla pek çok atölyeler de gerçekleştiriliyor. Profesyonel fotoğrafçılık ile ilgili temel bilgi ve becerilerin öğretildiği Seyahat Fotoğrafçılığı Atölyesi, Minyatür sanatı ile ilgilenen kişilere tarama ve boyama tekniklerinin öğretildiği Minyatür Atölyesi, genç tasarımcıların yeteneklerini sergileyecekleri ve konunun uzmanlarından eğitim aldıkları Fütürist Tren Tasarım Atölyesi katılımcılar tarafından ilgiyle takip edilen atölyeler arasında yer alıyor. 

“Ekonomi Hedeflerimize Destek Verecek Bir Ulaşım Sistemi İnşa Ediyoruz”

Açılış konuşmasına 21 Ekim Dünya Gazeteciler Gününü kutlayarak başlayan T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Tarihi ve kültürel mirasımızın en güzel örneklerinden olan Sirkeci Garı’nda, Bakanlığımız tarafından düzenlenen ‘Türk Demiryolu Zirvesi’ vesilesi ile sizlerle bir araya gelmekten büyük bir mutluluk duyduğumu ifade etmek isterim. 18 yıldır ulaştırma ve haberleşme alanında büyük bir atılım gerçekleştirerek ülkemizin bütünsel kalkınma hedeflerine katkıda bulunuyoruz. Milli bağımsızlığımızın güçlü bir milli ekonomiden geçtiğini unutmadan, ekonomi hedeflerimize destek verecek bir ulaşım sistemi inşa ediyoruz. Bu zaman zarfında ülkemizi kara, hava, demir ve denizyollarıyla birlikte bilişim sektöründe kat be kat ileriye taşımış olmaktan dolayı mutlu ve gururluyuz” diye konuştu. 

“Türkiye’yi Avrupa’nın 6., Dünyanın 8. Yüksek Hızlı Tren İşletmecisi Yaptık”

Bakan Adil Karaismailoğlu, demiryollarında ülkenin büyük bir yol kat ettiğini ifade ederek, şöyle konuştu: “Türkiye’yi Avrupa’nın 6.ncı, dünyanın 8.nci Yüksek Hızlı Tren işletmecisi yaptık. Bakü-Tiflis Kars demiryolu hattı ve Marmaray’ı yaparak Pekin’den Londra’ya kadar uzanan ‘demir ipek yolu’nu tamamladık. Ankara-Sivas ve Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren hatları gibi daha nice projelerimiz yoğun bir şekilde devam ediyor.  Bunların yanında, Avrasya Tüneli, Yavuz Sultan Selim ve Osmangazi Köprüsü, İstanbul-İzmir Otoyolu gibi dev projelere imza attık. 1915 Çanakkale Köprüsü, Filyos Limanı gibi daha nice iddialı projelerimiz devam ediyor. Küçük Çamlıca TV ve Radyo Kulesini geçtiğimiz günlerde yayıncılık hizmetlerine açarak Çamlıca tepelerini demir yığınlarından kurtardık.” 

“Ulaştırma ve Altyapıda Dijital Dönüşümü Gerçekleştiriyoruz”

Yapılanların yeterli olmadığını da ifade eden Bakan Adil Karaismailoğlu, “İlk günkü heyecanımızla, Türkiye’mizin ve vatandaşlarımızın çağın gereği olarak artan ihtiyaçlarını bir bir karşılamaya devam ediyoruz. Yerli ve milli teknolojilerimizi üreterek, ulaştırma ve altyapıda dijital dönüşümü gerçekleştiriyor, akıllı ulaşım sistemleriyle, verimli, hızlı, güvenli ve katma değerli seyahati mümkün hale getiriyoruz. Yeni İpek Yolu’nun kalbinde yer alan coğrafyamızı dünyaya bağlayan multi-modal ulaşım hatlarıyla, ticari koridorlar oluşturuyor, lojistik anlamda bir süper güç olma yolunda ilerliyoruz. Ülkemizin dünyanın lider ekonomilerinden biri olma hedeflerine gayret ve azimle hizmet etmeyi sürdüreceğiz” dedi. 

“2 Bin 82 Kilometre Olan Elektrikli Hat Uzunluğumuzu, 5 Bin 753 Kilometreye Çıkardık”

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları’nın geçtiğimiz günlerde 164. yılını kutladığını dünyada 1830’lu yıllarda kullanılmaya başlayan ve Sanayi Devrimi’nin ateşleyicisi olan demiryollarının, o devrin gelişmiş ülkeleriyle neredeyse eş zamanlı olarak Anadolu’ya gelmesinin önemine dikkat çeken Bakan Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “ Lakin, geçen zaman zarfında, kapsam ve nitelik olarak beklenen gelişmenin yaşanmaması nedeniyle, verimli, hızlı ve yüksek kapasiteli bu ulaşım mod’undan yeterince yararlanamadığımızı görüyoruz. Ancak, 2002 yılında başlattığımız ulaşım ve altyapı hamlesiyle demiryolunda da çok önemli gelişmeler kaydettik. 2003-2020 yılları arasında, ulaştırma ve iletişim sektörüne yaptığımız yaklaşık 907,2 milyar liralık yatırımın %18,6’sını demiryollarına ayırarak, 169,2 milyar liraya yakın bir harcama gerçekleştirdik. Türkiye genelinde, 11 bin 590 kilometresi konvansiyonel hat ve 1213 kilometresi de yüksek hızlı demiryolu ağı olmak üzere toplamda 12 bin 83 kilometrelik demiryolu ağımız bulunmaktadır. 2003 yılındaki 2 bin 505 kilometrelik sinyalli hat uzunluğumuzu, 2020 yılında %155 oranında artırarak 6 bin 382 kilometreye çakardık. Aynı şekilde, 2002 yılında 2 bin 82 kilometre olan elektrikli hat uzunluğumuzu da 2020 yılında %176 oranında artırarak 5 bin 753 kilometreye çıkardık. 

“Tüm Demiryollarımızda 2019 Yılında 246 Milyon Yolcu Taşıdık”

Ankara-İstanbul Hızlı Tren Projemizle, Ankara Konya ve Ankara-Eskişehir YHT ile, hatlarımızdaki elektrifikasyon ve sinyalizasyon projelerinin yanı sıra Marmaray ile Türkiye’yi YHT teknolojisinde Avrupa’da 6, Dünya’da da 8. sıraya çıkarmayı başardık. YHT’lerle Ankara-Konya arası seyahat süresini 9 saatten 1 saat 45 dakikaya, Ankara-Eskişehir arasındaki süreyi 3 saatten 1.5 saate indirdik. Bugün Ankara-Konya arasındaki yolcu taşımacılığının %66’sı, Ankara-Eskişehir arasındaki yolcu taşımacılığının %72’si YHT’lerle yapılıyor.  Bu önemli projelerimizin sayesinde, karbondioksit emisyonu, enerji, zaman ve bakım giderleri açısından, 2019’da, 4 milyar 839 milyon lira tasarruf sağladık. 2013 yılında Marmaray’ın hizmete girmesiyle de, CO2 emisyonu, enerji, zaman, bakım, yaralanma ve ölümlerin önüne geçilmesiyle 2019 yılı için sağlanan tasarruf miktarı 2 milyar 750 milyon lira hesapladık. Ayrıca tüm demiryollarımızda 2019 yılında 246 milyon yolcu taşıdığımızı burada ifade etmek istiyorum.” 

 “Türkiye’nin Demiryollarını Geleceğe Taşıyoruz”

“Milli Ulaşım ve Altyapı Politikalarımızın bir parçası olan bu yaklaşımla, Türkiye’nin Demiryollarını geleceğe taşıyoruz. Bu kapsamda 2023 yılı hedeflerimizi şu şekilde belirtebilirim” diye konuşan Bakan Adil Karaismailoğlu, şunları söyledi:  “Türkiye’nin en güvenilir ulaşım markası olmak, Avrupa’nın en fazla yük ve yolcu taşıyan demiryolu markası olmak, Ekspres hatlar ile Avrupa’nın öncü deneyim, kültür odaklı turizm hatlarına sahip olmak, Mutlak müşteri memnuniyetini esas alan sadakat programını geliştirerek, modern bir müşteri ilişkileri yönetim modeline sahip olma hedeflerimiz doğrultusunda çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu çalışmaları Türk Demiryolu Zirvesi ile bir kez daha ön plana çıkarmış oluyoruz. 

Türk Demiryolu Zirvesi’nin büyük bir anlam ifade ettiğini sözlerine ekleyen Bakan Adil Karaismailoğlu, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Demiryolu sektörümüzün gelecek hedeflerine uygun olarak yapılması gerekenlerin tartışıldığı bu tür organizasyonları ülkemiz yararına ‘ortak aklın oluşturulması’ olarak görüyoruz. Zirvemizin sektörümüze ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Yaptığımız her işte, attığımız her adımda Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonu ve iradesi var. Zat-ı alinden aldığımız ilham ve bizlere aşıladığı şevk ile halkımıza inşallah daha da büyük hizmetler sunacağız.” 

Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan da ülkelerin gelişmesinde demiryolunun önemine vurgu yaparak, şunları kaydetti: "Sadece bir ekonomik gelişmeden bahsetmiyoruz. Demir ağların geçtiği her noktada, sosyal ve kültürel gelişimin etkilerini yaşıyoruz. Çünkü demiryolu tarih boyunca geçtiği her noktada sadece ulaştırmayı değil sosyal ve kültürel gelişmeyi de etkilemiş vaziyette. İnsan odaklı bir idari anlayışın yansımalarını Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığımızın her uygulamasında görüyoruz.” 

Yakın dönemde ulaşım alışkanlıklarının değiştiğine dikkati çeken Turan, “Yüksek hızlı tren projeleri olmak üzere toplu taşımacılık anlayışını üst perdeye taşıyan yurdumuzu demir ağlarla örmeye devam eden demiryolu taşımacılığı kapasitesini arttıran adımlara gururla şahit oluyoruz.” ifadesini kullandı. Turan, Türk Demir Yolu Zirvesi'nin söz konusu gayret, emek ve gelecek ideallerinin bir parçası olduğunu belirterek, “Değişen ve gelişen dünya dinamiklerine uygun ekonomik, insan ve çevre odaklı demiryolu ulaşımına farklı bir soluk getirecek projelerde üzerimize düşeni bizde karınca kararınca yapmaya gayret edeceğiz." değerlendirmesinde bulundu. 

 


Tüm DEMİRYOLU RAYLI SİSTEMLER haberleri için tıklayınız.
Top