DEMİRYOLU RAYLI SİSTEMLER

Ümraniye-Göztepe Metrosu 2022’de Açılacak

Haber Tarihi: 24.07.2020

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, 2017’de durdurulan ve Eylül 2019’da yeniden başlattıkları Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metro Hattının yapım çalışmalarını yerinde inceledi. İmamoğlu “Umarım 2022 yılında, Göztepe Parkı’ndan başlayarak Ümraniye'de sona eren bu yoğun hat üzerinde hizmet veren, çok değerli bir metromuzu, İstanbullulara hediye etmiş olacağız” dedi. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, 2017'den itibaren durmuş bir proje olan Ümraniye-Ataşehir-Göztepe Metro Hattının yapım çalışmalarını, 20 Eylül 2019'da yeniden başlatmıştı.

İmamoğlu, tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecine rağmen yapımı devam eden hattaki çalışmaları yerinde inceledi. Yaklaşık 25 metre derinliğindeki Ataşehir İstasyonu şantiyesine inen İmamoğlu, Raylı Sistemler Daire Başkanı Pelin Alpkökin'den çalışmalarla ilgili bilgi aldı.

İmamoğlu'na Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi’de eşlik etti. İmamoğlu ve beraberindeki heyet, incelemelerin ardından iş aracına binerek, metro hattı tüneli boyunca yaklaşık 500 metrelik gezi gerçekleştirdi.

11 Duraklı,16 Km'lik Hat

Tüneli kazan TBM (Tunel Boring Machine-Tünel Açma Makinesi) cihazının çalışmasını yerinde izleyen İmamoğlu, hatla ilgili şu bilgileri paylaştı:

2017’den itibaren durmuş projeydi. Ataşehir'den başlayan, Göztepe’nin yoğunluğunu aldığı, aynı zamanda Ümraniye ile buluşan bir hat. Günde 400 bin kapasiteli bir hat olması bekleniyor. Arkadaşlarımız bu şantiye ile ilgili kredi girişimlerini yaptı. 2017’den 2019’a kadar durum bu. Şantiyeyi, o dönemde, 175 milyon Euro’luk bir finansman sağlayarak harekete geçirdik. Eylül 2019'dan bu yana yoğun bir çalışma yürütülüyor. 11 duraklı, yaklaşık 16 kilometre mesafeye ulaşan bir metro hattını devreye alacağız. Amacımız, 2022’nin ortalarında bu hattı devreye almak. Umarım 2022 yılında, Göztepe Parkı'ndan başlayarak Ümraniye’de sona eren bu yoğun hat üzerinde hizmet veren, çok değerli bir metromuzu daha İstanbullulara hediye etmiş olacağız.

 


Tüm DEMİRYOLU RAYLI SİSTEMLER haberleri için tıklayınız.
Top