RÖPORTAJ & BAŞARI HİKAYELERİ

Akın Kauçuk, Demiryolu Hemzemin Geçit Kaplaması Üretiyor

2-akinkaucuk.

Haber Tarihi: 02.07.2020

Türkiye’de ilk olarak kompozit hemzemin geçit kaplaması imalatı yapmanın haklı gururunu yaşadıklarını belirten Akın Kauçuk Yönetim Kurulu Başkanı Akın Akın, 2009 yılından bu yana hem kamu hem de özel sektör için demiryolu hemzemin geçit kaplama üretimlerinin olduğunu söyledi. 

RailwayTurkey: Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

Akın Akın: Kuruluşundan bu yana ortaklığında ve yönetim kurulunda yer aldığım Akın Kauçuk şirketinin 2013 yılından itibaren de yönetim kurulu başkanlığı görevini yürütmekteyim. Deneyimli ve her biri konusunda profesyonel olan ekip arkadaşlarımızla birlikte yolumuza devam etmekteyiz. 

Akın Kauçuk, Yıllık 6000 Ton Üretim Kapasitesine Sahip 

RailwayTurkey: Firmanız hakkında bilgi verir misiniz? Ne zaman kuruldu? Fabrika alanı, çalışan sayısı, üretim kabiliyeti gibi konularda bilgi verir misiniz? 

Akın Akın: Akın Kauçuk San. ve Tic. A.Ş. 1982 yılında Balıkesir-Gönen’de kuruldu. Uzun süren teknik çalışmalar sonucunda kauçuk ve kompozit plastik plaka seri üretimine başladık. Her geçen yıl artan müşteri talebi, gelişen üretim teknolojileri ve kalite standartları ile fabrikamız bugün yıllık 6000 tonluk üretim kapasitesiyle faaliyetlerine devam etmektedir. 

RailwayTurkey: Akın Kauçuk olarak neler üretmektesiniz? Demiryolu hemzemin kaplaması üretimine ne zaman başladınız? 

Akın Akın: Akın Kauçuk üretim gamına mobilya sektörü için üretilen polimer plaka, çıtaların yanı sıra, plastik plakalar da eklemiş olup 2005 yılından beri, parke taşı üretiminde kullanılan kompozit (plastik bazlı) imalat paleti üretimini de tesislerinde gerçekleştirmektedir. Üretim faaliyetlerimiz arasında Türkiye’de ilk olarak kompozit hemzemin geçit kaplaması imalatı da bulunmasının haklı gururunu yaşamaktayız. Yaklaşık 39 senelik bir firma olarak geliştirdiğimiz “Kompozit Hemzemin Geçit Kaplamalarının” üretimi ile de 2009 yılından beri hem kamu hem de özel sektöre hizmet vermekteyiz.

RailwayTurkey: Demiryolu sektörü toplam üretiminizin ne kadarını oluşturmaktadır? İhracatınız faaliyetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Akın Akın: Demiryolu hemzemin geçit kaplama üretimimiz kamu ve özel sektör için 2020 yılının ilk yarısında toplam üretimimiz içinde yaklaşık %35’ini oluşturmaktadır. Üretmiş olduğumuz kompozit hemzemin geçit kaplamalarının talepler doğrultusunda ihracatını da gerçekleştirmekteyiz. Geçmiş yıllardaki ihracatımız ciromuzun 50’sini oluşturmaktadır.

RailwayTurkey: Ürünlerinizin yapısı ve özellikleri hakkında bilgi verir misiniz?

Akın Akın: Kısaca kompozit hemzemin geçit kaplamalarımızın özelliklerinden bahsetmek gerekirse hemzemin geçitler için yüksek mukavemetli ve uzun ömürlüdür. Bu modüler sistem, aşırtmalı montajı ve kaplama içi kilit sistemi ile stabilitesi korunan kompozit panellerden oluşmaktadır. Katlı yapısının getirisi olan farklı fiziki katmanlar zeminde yumuşak bir ray içi ve travers oturması sağladığı gibi üst katman da yoğun araç geçişinin zorlu koşullarına dayanacak kadar sert ve mukavim bir yapı elde etmeye olanak vermektedir. Araç geçişleri konforlu ve sessizdir. Kompozit paneller, katlı plaka yapılardan oluşmakta olup istenmeyen durumlarda meydana gelen hasarlarda kolayca ve hızlı şekilde kat plakaları değiştirilerek hasar bütünsel panel değişikliğine gerek kalmadan giderilmektedir. Ayrıca mamullerimiz %100 geri dönüşümlüdür

RailwayTurkey: 2020 yılı hedeflerinizi Covid-19 pandemisi nasıl etkiledi? 2020 yılının ikinci yarısı için beklentileriniz nelerdir? 2021 ve sonrası için hedefleriniz nelerdir?

Akın Akın: Tüm dünyayı etkileyen bu pandemi günlerinde çalışmalarımıza devam ederek 10 yıl önce yaptığımız geçitlerin geri dönüştürülerek yenilerinin montajını gerçekleştirdik. 2020 yılının ikinci yarısında da bu tür acil olan yerlerdeki kompozit geçit kaplamalarının geri dönüşümlerinin gerçekleştirilerek yenilerinin montajı konusundaki çalışmalarımızı sürdürmeyi hedefliyoruz. Önümüzdeki dönemde de geçmişteki çaba ve deneyimlerimiz ışığında üretimlerimizi daha da geliştirerek sektöre çözüm sunmaya devam edeceğiz.

 


Tüm RÖPORTAJ & BAŞARI HİKAYELERİ haberleri için tıklayınız.
Top