RÖPORTAJ & BAŞARI HİKAYELERİ

Arus Avrupa Kümeleri Arasında İş Birliği Geliştirilmesi İçin Batı Balkanlarda

arus_zagrep1_railway_s22_sayfa14

Haber Tarihi: 28.12.2018

Dr. İlhami Pektaş/ ARUS Koordinatörü

22-23 Kasım 2018 tarihlerinde Hırvatistan’ın Zagreb kentinde, Avrupa Birliği Kümeleri İş birliği Geliştirilmesi ve İkili İş Görüşmeler Organizasyonuna Anadolu Raylı Taşıtlar Kümelenmesi (ARUS) Koordinatörü İlhami Pektaş katıldı.

2 gün süren programın ilk gününde Başarılı Küme Politikaları geliştirilmesi ve başarılı uygulamaların yer aldığı seminerler gerçekleştirildi. Bu seminerlerde Avrupa Komisyonundan önemli konuşmacılar yer aldı. Sonraki bölümde ise Uluslararası Kümelenme İşbirlikleri konulu seminer ile önemli işbirliklerine giden yollar tartışıldı. Son bölümde Kümelenme Ortak Kaynaklar Konseyi ve Akıllı Uzmanlaşma ile ilgili bir eğitim verildi ve Küme Koordinasyonunu daha doğru gerçekleştirme hususunda önemli bilgiler alındı. Günün sonunda programa katılan 65 Balkan ve Avrupa Kümelerinin kendini ve programdan beklentilerini belirten sunumları gerçekleşti.

Programın ikinci günü 65 Kümelenmenin önceden randevulu İkili iş görüşmeleri ile başladı. ARUS önemli iş birlikleri gerçekleştirmek üzere aynı sektör temsilcileri ile görüşmelerde bulundu. Kümelenmelerin Uluslararası işbirliği için atılan adımların ilki olan bu görüşmeler neticesinde, Küme Yöneticileri birbirleri ile önemli tecrübe paylaşımında bulunurken, programın en önemli çıktıları arasında Kümeler arasında İşbirliği yapılması yönünde girişimler gerçekleşti.

Programın son gününde gerçekleşen İkili iş görüşmelerinin ardından üretim konulu saha ziyareti yapıldı. Otomotiv sektöründe Hırvatistan da yerli yedek parça üretimi yapan Feroimpex adlı aile şirketine yapılan ziyarette, üyelerimiz ile Hırvat firmaları arasında da çeşitli işbirlikleri gerçekleştirilebileceği sonucuna varıldı.


Tüm RÖPORTAJ & BAŞARI HİKAYELERİ haberleri için tıklayınız.
Top