RÖPORTAJ & BAŞARI HİKAYELERİ

ARUS-EGO “Yerlileştirme İşbirliği ” B2B Toplantısı Yapıldı

arus_ego_r2_railway_s22_sayfa56

Haber Tarihi: 02.01.2019

 Dr. İlhami Pektaş

OSTİM OSB Konferans Salonu’nda gerçekleşen toplantının açılışında konuşan ARUS Koordinatörü Dr. İlhami Pektaş, kümelenme hakkında bilgi verdi. 2012 yılına kadar 2 bin 866 aracın yabancı ülkelerden hiç bir yerli katkı olmadan alındığını anlatan Pektaş,  ARUS’un kurulumuyla raylı sistemlerde yerli katkı oranının yüzde 60’a ulaştığını kaydetti. Pektaş, “Amacımız raylı sistemlerde sadece yerli katkıyla kalmayıp milli markalar da çıkartmak. İthalata dur deyip kendi ürünlerimizi üretmek.” dedi.

OSTİM Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydın, bölge olarak iş birliğine açık olduklarını belirtti.

 “Yeterli değil ama büyük bir mesafe aldığımızı düşünüyorum. Hafif metro, hızlı tren hepsini ülkemizde yapabiliriz. Bunun için kamu, üniversite, sanayi hep birlikte bir sinerji oluşturmalıyız. Firmalarımızın yapamayacağı bir şey yok. Biz buna inanıyoruz. EGO’nun bütün ihtiyaçlarını, bütün kullanılan araçları bizler yapabiliriz. Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin 50 kardeş şehri var. Bir şehir için ne lazımsa 50 kardeş şehre de bu sistemleri götürebiliriz. Alt yapı, ulaşım, raylı sistemler, haberleşme gibi bütün işlemlerini yapabiliriz. Belediye burada bir misyon üstlenmeli, proje üreten bir belediye olmalı. Sadece satın almacı değil.”

ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Dr. İbrahim Bekar, raylı araç ve sinyalizasyon sistemleri hakkında Aselsan’ın özellikle tren kontrol ve yönetim sistemi ve çekiş sisteminde yerlilik oranlarını en üst seviyeye çıkardıklarını söyledi.

ASELSAN olarak elektronik kart tasarımından, cer motoruna, elektrikli otobüsten, metroya, tramvay ve sinyalizasyon sistemlerinin kritik bileşenlerini üretebileceklerini  ve  Milli Sinyalizasyon Geliştirme Projesi’ni yürüttüklerini anlattı. Bekar,  “Raylı sistemler sektöründe yüzde 80’lere varan yerliliğe ulaşılabileceğini düşünüyorum.” dedi.

EGO Raylı Sistemler Daire Başkanı Sinan Yılmaz, Ankara’da toplu taşımada EGO’nun bir otorite olduğunu, tüm bakım ve onarımları kendi bünyelerinde yaptıklarını ve Avrupa’nın en çevreci otobüs filosuna sahip olduklarını bildirdi.

Yılmaz, “Ankara Metro ihalesinde yüzde 51 ile bir devrim oldu. EGO tüm sanayicilere kapısını sonuna kadar açtı. Burada bulunan sizlerin görüşeceğiniz arkadaşlarımız satın alma süreçlerini yöneten, karar verici arkadaşlarımız.” dedi.

TCDD Genel Müdürü ve ARUS Yönetim Kurulu Başkanı İsa Apaydın, sektörde çalışmaya başladıklarında iğneden ipliğe her şeyin ithal olduğunu ve bunu değiştirmek için sanayicileri tek tek ziyaret ettiklerini anlatan Apaydın, 2003’ten sonra demiryollarına 60 milyar TL’lik yatırım yapıldığını, şehir içi raylı sistemlerle bu rakamın 100 milyar TL’yi bulduğunu söyledi.

Apaydın, sözlerini, “Biz elimizden geldiği kadar sanayicilerimize destek olacağız. Hep birlikte milli markalarımızı çıkarmalıyız. Bundan başka çaremiz yok. Demiryolu yapımında yüzde 90 yerlileşme sağladık ve Milli marka çıkarabilecek altyapıya ulaştık. Gerek hafif raylı sistemlerde gerek yüksek hızlı trenlerde Sanayi İşbirliği Programı’nı uyguluyoruz.” dedi.

Konuşmaların ardından ikili iş görüşmeleri ne geçildi. İş görüşmeleri çerçevesinde, sektöre hizmet veren 60 firma, metro araçları bakım ve revizyon, sinyal ve enerji, Ar-Ge, teleferik bakım ve onarım, otobüs bakım, Aselsan-EGO Metro revizyon projesi başlıklarında ASELSAN ve EGO yetkilileriyle yerlileştirme yeteneklerini paylaştı.

Program sırasında ayrıca ARUS üyesi Bozankaya A.Ş.’nin Ankara’da ürettiği, Kayseri Büyükşehir Belediyesi tarafından kullanılan elektrikli otobüs de sergilendi. Ziyaretçiler otobüsü gezerek özellikleri hakkında bilgi aldı.


Tüm RÖPORTAJ & BAŞARI HİKAYELERİ haberleri için tıklayınız.
Top