RÖPORTAJ & BAŞARI HİKAYELERİ

Eurasia Rail, 2016 Yılında Rekor Ziyaretçi Bekliyor!

Haber Tarihi: 16.12.2015

Moris Revah
TF Fuarcılık ve Organizasyon A.Ş. İş Geliştirme ve Proje Yöneticisi
Business Development and Project Manager

Dünyanın en büyük üç demiryolu fuarından biri olan Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı – Eurasia Rail, 3 - 5 Mart 2016 tarihlerinde İstanbul Fuar Merkezi’nde düzenlenecek. ITE Turkey – TF Fuarcılık Nakliye & Lojistik Grup Direktörü Moris Revah, 2016 yılında 6’ncısı düzenlenecek fuar hakkında bilgi verdi.

Eurasia Rail, ITE Group Plc. ile Yoluna Devam Ediyor

RailwayTurkey: Eurasia Rail fuarını yeni sahipleri kimler oldu? Satın alma hakkında bilgi verir misiniz?

Moris Revah: TF Fuarcılık ve Organizasyon tarafından düzenlenen Eurasia Rail’i ITE Group Plc. satın aldı. ITE Group Plc., 17 ülkede 31 ofisi ile yılda 240’ın üzerinde fuar ve konferans düzenleyen bir uluslararası fuarcılık devi. ITE Group bünyesindeki Taşımacılık ve Lojistik sektörüne dair 23 fuar ile 14 ülkede etkinlikler düzenliyor.

Eurasia Rail, ITE Group Plc.’nin Türkiye ofisi olan ITE Turkey’in bünyesindeki TF Fuarcılık ve Organizasyon tarafından 2010 senesinden bugüne süre gelen aynı ekip ve ilave uluslararası katılımla birlikte düzenlenmeye devam ediliyor.

Eurasia Rail 2016 Fuarı Stantlarının %80’i satıldı…

RailwayTurkey: 2016 yılında fuar tarihi ne zaman olacak?

Moris Revah: 2016 yılında düzenleyeceğimiz 6. Eurasia Rail,
3 - 5 Mart 2016 tarihleri arasında Istanbul Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek. 2015 yılında 274 katılımcı firmayı 68 ülkeden 6.268 profesyonel ziyaretçiyle bir araya getirdiğimiz fuar, Avrasya Bölgesi’nde demiryolu profesyonellerinin bir araya geldikleri verimli bir iş platform oldu.

Fuar döneminde 12 ülkeden 31 konuşmacının katılımıyla gerçekleşen konferans ve seminerler, demiryolu sektörünün geleceğinin şekillenmesine büyük katkı sağladı. Konferans boyunca TCDD’nin yaptığı yatırımların konuşulduğu panellerde sektör profesyonelleri tarafından büyük ilgiyle takip edildi.

Kısa süre içerisinde bölgenin en büyük sektör buluşması haline gelen Eurasia Rail, sektör firmaları tarafından takip edilen ve büyük ilgi gören bir platform haline geldi. Bu durumun bir yansıması olarak fuardan 6 ay önce alan satışlarının %80’i tamamlandı.

RailwayTurkey: Fuar alanının sıkıtlı olması ile ilgili eleştiriler alıyor musunuz? Fuar alanına ray döşemek imkânsız mı?

Moris Revah: Fuarı gerçekleştirdiğimiz kapalı alanın dışında yer alan açık alan m2 olarak sınırlı. Dış alanın kuracağımız raylı sistemler için yeterli ve uygun olmaması sebebiyle bu alanda şu anda ray döşemesi yapamıyoruz. Ancak fuar alanı işletmesi her bir katı 20.000 m2 olan 2 katlı yeni bir alan inşaatına başladı. İnşaat tamamlanırsa 2017 yılında fuarı orada düzenlenmeyi düşünebiliriz. Bu yeni kısma geçersek fuar alanımızı da büyütmüş olabileceğiz.

RailwayTurkey: Demiryolu fuarını yapacağını deklare eden firmalar var. Bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

Moris Revah: Sektörde bu alanda uzun yıllardır fuar yapacağını söyleyen firmalar var, evet halksınız. Ancak bugüne kadar sektörde fuarımız dışında gerçekleşmiş başka bir organizasyon bulunmamakta. Biz işimizi yapmaya, fuarı ve sektöre olan katkısını artırmak üzere çalışmalarımızı devam ettiriyor olacağız.

RailwayTurkey: Fuarın yurt dışı tanıtımlarını nasıl yapıyorsunuz?

Moris Revah: Yıl boyunca yürüttüğümüz uluslararası tanıtım faaliyetleri kapsamında sektörün ziyaretçi olarak görmek istediği tüm kesimler ile temasta oluyoruz. Düzenlediğimiz “Yurtdışı Alım Heyetleri Programları” ile profesyonel ziyaretçiyi fuara getirerek katılımcı firmalar ile birebir görüşmelerde buluşturuyoruz. Avrasya Bölgesi’ndeki tek ve en büyük demiryolu fuarı olan Eurasia Rail, her yıl hem katılımcısına hem de ziyaretçisine yeni iş ve işbirliği fırsatları sunuyor.

Bu çalışmalar kapsamında yıl boyunca yurtdışında düzenlenen birçok fuara katılım gösteriyor ve fuarımızı bu bölgelerde tanıtıyoruz. Bu yıl içerisinde Fransa, İngiltere, İran, Kore, Çek Cumhuriyeti, Polonya, A.B.D., İspanya, İtalya, Çin Halk Cumhuriyeti, İsveç ve Hindistan’da düzenlenen sektör fuarlarını ziyaret edip, tanıtım çalışmalarımıza devam edeceğiz. Bu çalışmalarımıza paralel olarak yurtdışında bulunan resmi acentelerimiz aracılığıyla da fuar tanıtımları gerçekleştiriyoruz.

Tüm demiryolu sektörü kamu ve özel sektör temsilcilerine TCDD desteğiyle davetiye gönderimi gerçekleştiriyoruz. Bunun yanı sıra Türkiye’deki yabancı büyükelçiliklere, konsolosluklara, ticari ataşeliklere ve ticaret müşavirliklerine yıl boyunca fuarımız hakkında bilgi verip, fuar döneminde katılmalarına yönelik çalışmalar da gerçekleştiriyoruz.

RailwayTurkey: 2016 yılında fuarda ne gibi yenilikler yapacaksınız?

Moris Revah: Fuar açık alanında şu an kesin olmamakla beraber bir çadır kurmayı düşünüyoruz. Oluşacak taleple doğru orantılı olarak Kasım ayında bu konunun netleşeceğini öngörüyoruz. Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da konferans ve seminerler fuar kapsamında düzenlenmeye devam edecek. Geçen sene milli katılım sağlayan Almanya, İran, Çek Cumhuriyeti, İtalya ve Fransa’ya bu yıl Rusya, Belçika ve Kore ülkeleri eklendi. Ukrayna ile de temaslarımız sürüyor, onların da bu yıl milli katılım göstereceğine inanıyoruz.

Bunun yanı sıra fuar katılımcılarını profesyonel ziyaretçilerle bir araya getirecek, yeni iş ve işbirliği fırsatları yaratacak proje ve çalışmalarımızı son hızıyla devam ediyoruz.

Son olarak; TCDD, fuar katılımcılarımızdan Siemens’e yüksek hızlı tren siparişi verdi. Dizaynının tamamen TCDD’ye ait olduğu tren Eurasia Rail’de ilk kez sergilenmiş olacak. Mart ayının ilk haftası Türkiye’ye gelecek olan 200 metrelik tren, kendi tekerlekleri üzerinde Halkalı’ya getirilecek. Ziyaretçilerimiz, fuar alanı ile trenin sergilendiği Halkalı arasında koyacağımız servislerle, treni yerinde görüp inceleyebilecekler.


Tüm RÖPORTAJ & BAŞARI HİKAYELERİ haberleri için tıklayınız.
Top