RÖPORTAJ & BAŞARI HİKAYELERİ

Getzner, InnoTrans Fuarında Çözümler Sundu

getzner_innotrans_s15_sayfa22

Haber Tarihi: 19.02.2017

Kritik alanlarda kullanılan elastik bileşenler üst yapıyı korur ve tasarruf sağlar. 

Getzner, InnoTrans Fuarında Demiryolu Makasları ve Geçiş Bölgeleri İçin Optimize Edilmiş Çözümler Sundu.

Getzner Werkstoffe, Berlin'de düzenlenen InnoTrans 2016'da güncel bir soruyu ele aldı: Raylardaki hat geçiş ve makas gibi bakım konusunda zorlayıcı olan alanlar maddi bakımdan nasıl kontrol altına alınabilir? "Titreşimli" fuar standında Getzner, elastik çözümlerin yüklenmeyi nasıl azalttığını ve demiryolu hatlarının işletme masraflarını nasıl indirgediğini Gotthard tüneli gibi örneklerle gösterdi. 

Bir tren geçerken titreşim ve darbeler meydana gelir ve bunlar demiryolu üst yapısına aktarılır. Üst yapı bileşenlerini bu yüklenmelerden ve bunun sonucu olan aşırı aşınma gibi etkilerden korumak için Getzner çeşitli çözümler geliştirdi. "Demiryolu hatlarında bakım yönünden özellikle yoğun olan alanlar geçiş bölgeleri ve makaslardır. Bu bölgeler bir hattın verimini önemli ölçüde etkilemektedir, çünkü hattın kullanılıp kullanılamayacağını onlar belirlemektedir. Örneğin makaslar yatırım maliyetinin ortalama sadece yüzde birini oluşturur ama bakım masraflarının yüzde yirmi beşinin sebebi onlardır." diye vurguluyor Getzner'in Ürün Yönetim Müdürü Stefan Potocan. "InnoTrans'da geçiş bölgesi ve makas gibi kritik bölgelerin ürünlerimizle nasıl optimum hale getirilebileceğini gösteriyoruz. Müşterilerimiz için yüksek hat bakım masrafları büyük bir yük ve biz de bu yüzden bu konuyu fuarın odak noktası haline getirdik." diye açıklıyor Getzner'in Genel Müdürü Jürgen Rainalter. 

Gotthard tüneli: YHT makaslarda işbirliğiGetzner, InnoTrans fuarında çok yüklenilen makaslar için elastik bir çözüm sunuyor: Gotthard tüneli için Voestalpine Weichensysteme ile birlikte geliştirilen optimize edilmiş yüksek hızlı makaslar. Bu yüzyılın projesinde hattın kullanılabilir olması talebi çok yüksek: Yüksek hızlı hattan günde 250 tren (bu saatte yaklaşık on tren ediyor) saatte 250 km hız ve 25 tona kadar dingil yükü ile uzun yıllar boyunca geçecektir. Voestalpine Weichensysteme'den Erich Wipfler ve Getzner'dan Stefan Potocan, Getzner standında gerçekleşen bir basın toplantısında bu büyük projenin beraberinde getirdiği zorluklara bir bakış açısı sundular. 

Elastik bileşenler, zemindeki sertlik farklarını dengeliyor

Neredeyse her demiryolu hattı birçok farklı tipte üst yapılardan oluşmakta ve farklı özellikte zeminler üzerine inşa edilmektedir: Açık araziden gelen bir hat bir viyadükten geçer, balastsız hattan balastlı hatta geçiş olur, vs. Bu sebeple her demiryolu hattı kendi içinde aşınma bakımından problemli ve daha az problemli bölümler barındırır. Geçiş bölgelerinde ve makaslarda üst yapı özellikle zorlanmaktadır çünkü bu alanları bir yandan yüksek dinamik güçler etkiler, diğer yandan da farklı zemin sertlikleri yan yana gelir. Balastsız bir hat doğal yapısı gereği bir balastlı üst yapıdan daha az esnekliğe sahiptir. Ani sertlik farkları sebebiyle oluşan zorlamalar bu alanlarda en yüksek seviyededir. Bu sebeple en yüksek aşınma buralarda görülür ve böylelikle de bakım için en fazla masraf da yine bu alanlara yapılır. Getzner'in kendi geliştirdiği ve ürettiği Sylomer® ve Sylodyn® malzemelerinin yüksek esnekliğe sahip bileşenleri, üst yapıdaki bu tür sertlik farklarını dengelemektedir. 

Farklı hat kesimleri için uygun miktarda esneklik

Getzner, bir tren geçişinde yaşanan yüklenmeleri "Sonlu Elemanlar Metodu (FEM)" ile bilgisayar ortamında canlandırıyor. Bu tahmin modellerinin yardımıyla Getzner hangi bölümlerde hangi çözümlerin kullanılması gerektiğini tam olarak belirleyebilmektedir. Getzner bu sayede standart ürünlerinin yanı sıra duruma özel sistem çözümleri de sunabilmektedir. Titiz ve özel bir hesaplama neticesinde esnek yataklamanın etkinliği net bir şekilde görülmektedir: "Üst yapı bileşenlerinde daha az aşınma meydana geliyor ve böylece bakım masrafları azalıyor. Esnekliğin belirlenmesi sayesinde yaşam döngüsü maliyetleri önemli ölçüde azaltılabiliyor." diye avantajları özetliyor Stefan Potocan. 

İnteraktif: Tren standa geldi

Getzner'in fuar standında aktif olarak "sarsıntılar" yaşandı: Her 30 dakikada bir sanal tren fuar standının yanından geçti. Fuar ziyaretçileri, "Hotspots" diye adlandırılan noktalarda titreşimin etkisini bizzat yaşadılar. Bir vagon zemininin elastik olarak yataklanması da model şeklinde sunulmuştur: Örneğin İngiltere'deki "InterCity Express Programları"nda Hitachi trenlerinde kullanıldığı gibi. Getzner'in standart ürünleri Balast Altı Mat, Kütle-Yay Sistemi ve Travers Altı Ped de stantta sunulmuştur. Örneğin gerçek boyutta bir traverse uygulanmış olan Travers Altı Ped, temas alanını büyüterek balastı erken tahribattan nasıl koruyabildiğini göstermiştir. "Vibrasyonlu fuar standı" için Getzner'e 2015 yılında "Mekanda iletişim" kategorisinde Vorarlberg AdWin reklam ödülü verilmiştir.

Getzner Werkstoffe GmbH

Getzner Werkstoffe, titreşim ve sarsıntı koruması alanında lider uzmanların arasında yer almaktadır. Şirket 1969 yılında Getzner, Mutter & Cie şirketinin yan kuruluşu olarak kurulmuştur. Çözümler şirketin kendi içinde geliştirilen ve üretilen Sylomer®, Sylodyn® ve Isotop® ürünlerinin temeline dayanmaktadır ve demiryolu, inşaat, endüstri alanlarında kullanılmaktadır. Ürünler titreşim ve gürültüyü azaltmakta, yataklanan bileşenlerin kullanım ömrünü uzatmakta ve böylelikle demiryollarının, araçların, yapıların ve makinelerin bakım ve onarım masraflarını azaltmaktadır. 

Getzner titreşim koruma çözümlerini dünya çapında satışa sunmaktadır. Şirketin Avusturya (Bürs) ve Almanya'daki merkezlerinin yanı sıra Çin, Fransa, Hindistan, Japonya ve ABD'de şubeleri bulunmaktadır. Avrupa'da bulunan güçlü bir satış ağını ABD, Güney Amerika ve Uzak Doğu'daki satış yetkilileri tamamlamaktadır. Dünya çapında toplam 35 ülkedeki satış yetkilileri Getzner ürünlerini geniş kapsamlı olarak satışa sunmaktadır. Getzner gürültü ve titreşimi azaltarak insanların çalışma şartlarına ve hayat kalitesine değerli bir katkı sağlamaktadır. 

Veriler ve rakamlar – Getzner Werkstoffe GmbH

Kuruluş:                         1969 (Getzner, Mutter & Cie şirketinin yan kuruluşu olarak)

CEO:                                  Müh. Jürgen Rainalter

Çalışanlar:                     340 (bunun 240'ı Bürs şubesinde)

2015 cirosu:                   80 Mio. Euro

Ticaret alanları:                 Demiryolu, inşaat, endüstri

Ana merkez:                  Bürs (AT)
Şubeler:                          Peking, Kunshan (CN), München, Berlin, Stuttgart (DE), Lyon (FR),
                                   Pune (IN), Amman (JO), Tokio (JP), Charlotte (US)

İhracat oranı:                  Yüzde 85


 

 


Tüm RÖPORTAJ & BAŞARI HİKAYELERİ haberleri için tıklayınız.
Top