RÖPORTAJ & BAŞARI HİKAYELERİ

GWT, Demiryolu Sektörü İçin Kapı Lastik Profilleri Üretiyor

gummi_2_s16_sayfa_106

Haber Tarihi: 12.04.2017

Gummi Welz Türkiye olarak kurulduğu 2008 yılından bugüne kadar %350 büyüme gerçekleştirdiklerini belirten GWT Genel Müdürü Kurt Sedlaczek, 2017 yılında özellikle demiryolu sektörüne yönelik yeni projelerin de eklenmesiyle %15 büyüme hedeflediklerini söyledi.

 

RailwayTurkey: Gummi Welz Almanya ne zaman kuruldu? Türkiye ne zamandır faaliyette?

 

Kurt Sedlaczek: Gummi Welz, 1946 yılında Almanya’da limited şirketi olarak kuruldu. Organizasyon şekli şu şekildedir:

 

Kurucu yıl                           : 1946

Kurucusu                            : Mr. Hans Welz

Grup Sahip                         : Mr. Tobias Lexhaller ve Mr. Horst Grein

Merkezi                              : Otto-Renner-Str. 28,  89231 Neu-Ulm, Germany                                           

Gummi Welz Grubuna bağlı 4 şirket bulunuyor. Bu şirketler;

Özel lastik conta sistemleri; Alü Profiller ve izolasyon malzeme imalatı yapan GWU Neu-Ulm (Almanya),

Özel lastik conta sistemleri; Alü Profiller ve izolasyon malzeme imalatı yapan GWT İstanbul (Türkiye),


Özel CTP malzeme ve izolasyon malzeme imalatı yapan GWP Trzcianka (Polonya),


 Özel izolasyon malzeme imalatı yapan Plastocell Schifferstadt (Almanya)’dır.

Bu 4 şirketin 31.12.20016 tarihli personel sayısı:
                               GWU Neu-Ulm (Almanya)          :   94
                               GWP Trzcianka (Polonya)          : 165
                               GWT Istanbul (Türkiye)              :   23
                               Schifferstadt (D)                         :   62 çalışandır.

Gummi Welz Türkiye, grup içerisindeki en küçük ölçekli firmadır ancak en hızlı büyüyen ve gelişen şirketidir. Grubun toplam cirosu 30 milyon Euro’dur.

Gummi Welz Türkiye’nin kurulmasına 2007 yılında karar verildi ve 2008 yılında burada faaliyete geçtik. %100 yabancı sermayeli bir kuruluştur. Türkiye’de büyük bir müşterimiz olduğumuz için burayı tercih etmiştik. Mercedes Benz otobüs fabrikası bizim en büyük müşterimizdir.

Gummi Welz Türkiye olarak lastik bölümümüz 1800 metrekarede, izole bölümümüz ise 650 metrekarede hizmet vermektedir. Hammaddemizin çoğunluğu yurtdışından geliyor. Biz burada hammaddeyi işleyip müşterilerimizin istedikleri şartlara getiriyoruz. Mercedes Benz’e her gün en az 2 JIT (Just in Time) sevkiyat yapıyoruz. Demiryolu sektörüne de yeni yeni giriş yapıyoruz. Avrupa’da ilk olarak Gummi Welz tarafından geliştirilen kapılardaki özel lastik conta içine yerleşmiş “ışık perde sistemi”, İzmir Metrosuna yeni gelen Metro araçlarında kullanıyor. Kapılar kapanmadan hemen önce devreye girip ve arada kalan bir cisim olup olmadığını görüyor ve gelen verilere göre kapıya komuta ediyor. Kayseri Ulaşım ile kontrat yaptık ve deneme için ilk numunelerimizi onların kullandıkları metrolarda deneyeceğiz. Demiryolu sektörüne yönelik ürünlerimizin en büyük özelliği güvenliğinin üst düzey olmasıdır. Çok hassas kapı lastik profillerine sahibiz. Türkiye’deki işletmemizde ben dahil toplam 23 çalışanımız var. Bir tek ben Alman vatandaşıyım, diğer çalışanlarımızın hepsi Türk’tür. Çalışanlarımızın hepsi Almanya’da eğitim almış kişilerdir. Almanya’daki know howu buraya taşıdık, bunda da başarılı olduk, diyebilirim.

 

RailwayTurkey: 2016 yılı nasıl geçti? Hedeflerinize ulaştınız mı? 2017 yılında yeni projeleriniz olacak mı?

 

Kurt Sedlaczek: 2016 yılında hedeflediğimiz cironun üzerine çıktık ve üretim kapasitemizi %18 artırdık. 2016 yılında üretim kapasitemizin %15’ini Almanya’ya ihraç ettik. 4 seneden beri Almanya’ya özel 3D bükülmüş Alü profiller ve lastik çerçeveler ihraç ediyoruz. 2015 yılında özel Alü profiller bükmek için Almanya’dan dünyanın en iyi markasından biri kabul edilen firmadan full CNC 3D büküm makinesi aldık ve 3D büküm kalitemizi üst düzeyi yükselttik. 2016 yılında GWT olarak 3,3 milyon Euro civarında ciro gerçekleştirdik.

Demiryolu sektörü için kapı lastik profiller, pencere lastik profiller ve izole malzemeler üretiyoruz. Demiryolu yüksek DIN Norm standartlara göre uygun ve sertifikalanmış malzemeler üretiyoruz. 2017’de Kayseri Ulaşım araçlarının kapılarında bu yeni sistemlerimizin denenmesi ve deneme süresinden sonra düzenli kullanmak için özel bir anlaşma imzaladık ve 2017 Şubat ayı içinde bunu geçekleştirmek için Gummi-Welz Almanya’dan özel bir mühendis geldi Yeni projelerimizin de dahil olmasıyla birlikte 2017 yılında %15 büyüme hedefliyoruz.

 

RailwayTurkey:Önümüzdeki dönem için hedefleriniz nelerdir?

Kurt Sedlaczek: Özellikle demiryolu ve raylı sistemler sektöründeki kapılar için Gummi Welz tarafından özel olarak geliştirilmiş lastik conta içine yerleşmiş ışık perde sistemimizi tanıtmak istiyoruz. Bunun için biz Eurasia Rail Türkiye 2017’ye Almanya’dan özel hazırlanmış ve 3 farklı kapı modelinin içinde fuar da ziyaretçilerin ürünü görmeleri ve test etmeleri için tanıtımını yapacağız. Böylelikle Innotrans 2016 Fuarında tanıtımını yaptığımız ışık perde sisteminin tanıtımını Eurasia Rail Türkiye 2017 fuarında da sergilemiş olacağız.. Bu sistemin özelliği çok hassas olması ve güvenlik anlamında daha çok güvenilirdir.

 

RailwayTurkey: Türkiye demiryolu sektörünün gelişimini değerlendirir misiniz?

Kurt Sedlaczek: Şuanda Türkiye’de hala demiryolu ve metro işletmelerinde çok sayıda eski araçlar çalışıyor ve yeni DIN normlarını maalesef karşılamıyorlar ve bunun sonucunda çok sayıda gereksiz kazalar ve ölümler oluyor. Özelikle demiryolu ve metro işletmecileri eski araçların kapı sistemlerini yeni DIN normlara göre değiştirmeleri gerekiyor. Biz en son teknolojik ve DIN normlara göre müşteriler için özel hazırlanmış çözümlü kapı lastikler ve güvenlik sistemleri geliştiriyoruz ve montaj destek hizmeti de veriyoruz. Çünkü otobüs imalatçıları, demiryolu sektörü ve özel ağır vasıta araç imalatçıları ve işletmeciler için en önemlisi yolcular ve şoförler için “SAFTY FIRST” olması gerekir.

 

RailwayTurkey:Eklemek istedikleriniz var mı?.

Kurt Sedlaczek: Bütün müşterimize özel, en iyi teknik çözümleri ve kaliteyi sunmak için çalışıyoruz. En kaliteli hammaddeyi kullanıyoruz ve hammaddelerin %75’ini Almanya’dan özel ithal ediyoruz. Biz müşterimize her ürünümüzde normlara göre gerekli özel yanmaz sertifikalar ve kalite belgeleri veriyoruz. Bizim GWT’da çalışan Türk personelimiz GWU Almanya’dan gelen özel ustalardan eğitim aldı. Biz kaliteli isçiliğe çok önem veriyoruz. Bu nedenle piyasadaki fiyatlardan biraz daha pahalıyız ama çok büyük bir fiyat farkımız da yok. Türkiye’de bazen ana imalatçılar (OEM imalatçılar) maalesef ilk önce fiyata bakıyorlar ama sonra ucuz aldığı malzemeden çok masraf çıktığı zaman bizi tercih ediyorlar.

Biz demiryolu araçlarında yeni normlara göre yenilenme (revizyon) yapmak için %100 destek vermeye hazırız. Kim bizden istekte bulunursa destek vermeye her zaman açığız.


Tüm RÖPORTAJ & BAŞARI HİKAYELERİ haberleri için tıklayınız.
Top