RÖPORTAJ & BAŞARI HİKAYELERİ

Raylı Sistemler Kulübü

karabuk_r2 copy

Haber Tarihi: 14.03.2016

Raylı Sistemler Kulübü, bu yıl ilk mezunlarını verecek olan Raylı Sistemler Mühendisliği Öğrencileri tarafından yönetilmektedir. Karabük Üniversitesi öğrenci insiyatifinin en üst tutulduğu bir üniversitedir, bunun en önemli örneklerinden biri de öğrenci kulüpleri ve topluluklarıdır. Karabük Üniversitesi Öğrenci Kulüpleri ve Toplulukları her yıl içerisinde 1000’i aşkın etkinlik ve organizasyon düzenlemektedir. 

Karabük Üniversitesi’nin en aktif görev yapan kulüplerinden biri de Raylı Sistemler Kulübü’dür. 2011 yılında kurulan Raylı Sistemler Kulübü, kurulduğu ilk yıl sadece Raylı Sistemler Mühendisliği Öğrencilerini hedef almış, ancak içerisinde birçok mühendislik disiplinini barındırdığı için sektörel bir kulüp haline gelmiş ve farklı alanlardan bir çok öğrenciye hitap etmiştir. 2000‘i aşkın üyesi ve binlerce takipçisiyle genç ve dinamik bir kulüp olan Raylı Sistemler Kulübü, Türkiye’de Raylı Sistemler alanında kurulmuş ilk kulüptür. 

Amaç ve hedeflerimiz olarak; sektörel alanda yapılan çalışmalar ile sektörel birliğin oluşumuna katkı sağlayarak  Üniversite-Sanayi İşbirliğini geliştirmek, yerli üretimi desteklemek, öğrenci insiyatifinin ön planda tutulduğu Karabük Üniversitesi öğrencilerinin mesleki ve kişisel gelişimine katkı sağlamak, sektörde kalifiye eleman ihtiyacının karşılanmasına katkı sağlamak ve yapılan organizasyonlar, etkinlikler ile sağduyulu, akılcı, düşünen, sorgulayan, özgüven sahibi, yaratıcı ve üretici bir neslin gelişimine katkı sağlamaktır. 

Bizler Raylı Sistemler Kulübü Yöneticileri ve Çalışanları olarak mesleki ve kişisel gelişim amacıyla birçok çalışma gerçekleştirdik. Mesleki ve kişisel kurslar, seminerler, paneller, geziler ile faydalı olmaya çalıştık. Bu zamana kadar Raylı Sistemler Mikrofonunda 100’ü aşkın sektörel uzman ağırladık. 

Her yıl öğrenciler için staj ofisi kurduk ve başvuru yapan her öğrenciye farklı farklı, firma ve kuruluşlarda staj yapmalarına imkan sağladık. İhtiyaç sahibi öğrencileri belirleyip onlara burs verdik.Raylı Sistemler Bölüm Tanıtımının daha iyi yapılabilmesi için bir çok üniversite tercih fuarında stantlar ile yerlerimizi aldık ve bilgilendirmeler yaptık. Sömestr tatillerinde liseler için  sunumlar hazırlayıp okullarda küçüklerimizin akıllarındaki sorulara cevap olmaya çalıştık. Kurulduğumuz zamandan günümüze kadar  ki süreç içerisinde 50’yi aşkın ulusal ve uluslararası çalışmalar yürüttük ve devam ediyoruz... 

2016 yılı içerisinde planlanmakta olan Raylı Sistemler Akademisi, Raylı Sistemler Paneli, Raylı Sistemler Sergisi, Kariyerim Rayında, Staj Ofisi, Teknik Geziler, Teknik Projeler ve Teknik Kurslar gibi birçok büyük etkinlik ve organizasyonlarımız ile tüm mühendislik dalını ve Raylı Sistemler Sektörünü daha ilerilere taşıyacağız. 

Raylı Sistemler Kulübü, sadece raylı sistemlerle ilgilenen ve akademisyenlere, üniversiteye fayda sağlayan bir kulüp olarak görmüyoruz. Raylı Sistemler Kulübü, bugünün demiryolu ve raylı sistemler sektörü ile bu sektörün geleceği arasında kurulmuş ciddi bir köprüdür. Üniversite-Sanayi işbirliği’nin en güzel modellerinden biri olan Raylı Sistemler Kulübü çalışmalarına gelecek yıllarda da daha fazla özveri ve verim ile destek verecektir. Çalışmalarımızı daha da geliştirmek amaçlı Raylı Sistemler Derneğini Kurduk artık hem akademik hem de sektörel gelişimi hedefliyoruz. 

Raylı Sistemler Sektörü için Karabük Üniversitesinde Yürütülen projeleri, etkinlikleri, çalışmaları hangi kurumların ve kimlerin yaptığı değil bunların ne için yapıldığı önemlidir. Karabük Üniversitesi daha gelişmiş bir Türkiye için çalışmaktadır. Bizler bu ülkeye daha iyi mühendisler yetişmesi için organizasyonlar, projeler, eğitimler düzenliyoruz. Ve inanıyoruz ki bu ülkenin gelişmesi için sizler bizim destekçilerimiz ile birlikte çok büyük çalışmalar gerçekleştireceğiz. Yapacağımız etkinliklerimizde desteklerinizi beklemekte ve etkinlik organizasyon konusunda ortak çalışmalar konusunda bizler ile iletişime geçerek sizlerde Raylı Sistemler Sektörü Geleceği olan Raylı Sistemler Mühendisleri Öğrencileri için faydalı olabilirsiniz. Raylı Sistemler Alanında büyük önem arz eden Eurasiarail 2016 da Raylı Sistemler Derneği olarak yerimizi almış bulunmaktayız ve ziyaretçilerimiz beklemekte olacağız.

Kazım BULUT

Karabük Üniversitesi Raylı Sistemler Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı

Raylı Sistemler Derneği Genel Sekreteri

raysis@karabuk.edu.tr;kazimkoraybulut@gmail.com

 


Tüm RÖPORTAJ & BAŞARI HİKAYELERİ haberleri için tıklayınız.
Top