RÖPORTAJ & BAŞARI HİKAYELERİ

Yerli YHT Türkiye Ekonomisine Her Yıl 2,5 Milyar Dolar Kazandıracak

bakan-arslan-bu-bir-gorev-degisimi-birakanlar-icin-de-baslayanlar-icin-de-hayirl-1500492236

Haber Tarihi: 21.04.2017

Saatte 350 kilometre hıza ulaşabilecek olan Milli Yüksek Hızlı Tren (YHT) 2018 yılı sonuna kadar raylarda olacak. Milli YHT sayesinde Türkiye ekonomisine yıllık 2,5 milyar dolar girecek.

Milli Yüksek Hızlı Tren (YHT) için çalışmalar tüm hızıyla sürüyor. Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi’nin (TÜLOMSAŞ) ana yükleniciliğinde yapılacak Milli YHT’nin 2018 yılı sonunda raylara inmesi bekleniyor. Milli tren için, Aselsan’dan TÜBİTAK’a kadar kurumlar da çalışma yapıyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Milli YHT için “bölge ülkelerine de satacağız” dedi.

350 Kilometre Hız

Tanıtımı yaklaşık 3 yıl önce yapılan Milli YHT, saatte 350 km hıza ulaşabilecek. AR-GE konusunda TÜBİTAK’ın katkı sağladığı projede, Aselsan’ın yanı sıra, İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ve özel sektör firmaları da rol alıyor. İlk aşamada yüzde 53 yerlilik oranıyla üretilmesi planlanan milli YHT’de bu oran aşama aşama yüzde 80’lerin üzerine çıkarılacak. Milli YHT, ülke ekonomisine 2,5 milyar dolar katkı sağlayacak.

Milli YHT Dünyaya Satılacak

Türkiye, 2023 yılına kadar ürettiği raylı sistem araçlarını dünyanın dört bir yanına satmayı hedefliyor. Bakan Ahmet Arslan önceki gün Eskişehir’deki TÜLOMSAŞ tesisini ziyaret ederek Türkiye için bir ilk olma özelliği taşıyan tamamen yerli TLM6V185 dizel motorun tanıtımına katıldı. Ahmet Arslan burada yaptığı açıklamada “YHT’yi hem milli hem de yerli olarak bizzat kendimiz yapacağız. Ülkemizde kullanmakla yetinmeyeceğiz. Başta bulunduğumuz coğrafyaya, ileride de dünyanın her yerine ihraç edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kademe Kademe Yerlileşecek

Bakan Arslan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım’ın ülke insanına olan inancı çerçevesinde ortaya koyduğu büyük hedefler olduğunu belirtti. Bunun için yeni 96 YHT setini alırken, sanayi iş birliği programı kapsamında YHT’nin Türkiye’de yapılmasını ilgili şartnameye koydukları bilgisini veren Arslan “İlk 20’sini dışarıdan alacağız, sonra kademe, kademe, TÜLOMSAŞ üretimde daha fazla yer alacak ve son 16’yı bizzat yüzde yüz kendisi yapacak. Ancak bununla yetinmeyip YHT’yi yapabilir hale geldikten sonra yine prototipi hazır olan YHT’yi hem milli hem de yerli olarak bizzat kendimiz yapacağız” ifadelerini kullandı.

 


Tüm RÖPORTAJ & BAŞARI HİKAYELERİ haberleri için tıklayınız.
Top