ŞİRKET & ÜRÜN

Antwerp Metrosu Pilz Otomasyon Sistemi Pss 4000 İle Neden Daha Dakik?

pilz_400_pss

Haber Tarihi: 14.09.2020

Demiryolu kontrol sistemleri eskidikçe, arıza ve aksaklıklar görülmeye başlar. Bu nedenle özellikle yerel toplu taşıma sisteminde faaliyetler hızla durma noktasına gelebilir. Endüstride kanıtlanmış SIL 4- kapasitesine sahip otomasyon sistemi PSS 4000 Antwerp'in merkezinde yer alan üç metro hattının yeraltı kesişim noktasında bulunan kullanılmaz hale gelmiş elektronik panoların yerine kullanıldı. Pilz'in yenilikçi, yazılım tabanlı kontrol ve emniyet çözümü karmaşık elektriksel dış yüzeye müdahalede bulunmadan mevcut teknolojinin adım adım yerine geçmiştir. Kullanımdan itibaren Merkezi İstasyon çevresindeki metro faaliyetleri daha güvenilir hale gelmiştir.

İstasyon Antwerp şehrinin hemen altında, üç metro hattı Astrid, Opera ve Diamant istasyonlarının oluşturduğu üçgende buluşmaktadır. Süreçte, iki hat üç istasyonun her birinde bulunan bir hat kesimine aktarılmaktadır. Kontrol ve izleme sistemleri istasyona her seferinde tek bir trenin girebilmesini sağlar. Zamanla bu noktalarda faaliyetlerde meydana gelen kesintiler artmaya başlayınca çözüm arayışına gidilir. Antwerp'te yerel toplu taşıma operatörü De Lijn'de Elektronik Mühendisi olan Guido Maesschalck konu ile ilgili "Devre kartları ve elektromanyetik bileşenleri 35 yılı aşkın süredir hizmet vermekte; uygun yedek parçaları bulup satın almak giderek zorlaşıyor. Aynı zamanda bu teknolojiyi bilen personel emekli olmaya başladı" ifadelerinde bulunmuştur.

Modern Otomasyonun Merkezi

Acil bir şekilde harekete geçmek gerektiği açıktır: İhtiyaç duyulan şey eskimekte olan kontrol ve izleme teknolojisinin işlevselliğinin yerini alacak modern, yazılım tabanlı bir çözümdür. Ayrıca noktalar ve kontrol kabinlerinin etrafındaki elektroteknik altyapının değiştirilmeden bırakılması başlangıçta da bir gerekliliktir. Guido Maesschalck projenin ihalesini alan Pilz hakkında şunları ifade etmiştir: "Başlangıçtaki referans projenin ardından Pilz ile bu hassas üçgendeki kontrol ve emniyetle ilgili teknolojinin modernize edilmesi konusunda doğru ortağı bulduğumuzu düşündük".

Demir Yolu Faaliyeti için Sertifikalı Otomasyon Sistemi

Yeni kontrol ve emniyet çözümünün temel bileşeni PSS 4000 otomasyon sistemidir. Pilz demir yolu taşımacılığının özel gerekliliklerini karşılamak için endüstride kanıtlanmış otomasyon sistemini geliştirmiştir: Bu özel modüllerin tip açıklamasında -R ("Railway" (Demir yolu) yer almakta olup demir yolu ortamında sık sık meydana gelen elektromanyetik parazit, aşırı sıcaklık ve mekanik yüklere karşı dayanıklıdır. PSS 4000 otomasyon sistemindeki -R modülleri EN 50126, EN 50128, EN 50129 ve EN 50155 standardına uygun olarak CENELEC onaylarına ve demir yoluna özel emniyet onaylarına sahiptir. Modüller, farklı emniyet bütünlüğü seviyelerine sahip demir yolu endüstrisi bünyesinde farklı uygulamalarda kullanılabilir. Bu uygulamalara hat oluşturma makineleri, çekici üniteler üzerindeki kontrol işlevleri ve bunun yanında yer geçitleri üzerindeki sinyal izleme sistemi gibi sinyalleme alanlarının kontrol veya izleme işlevleri, kontrol ve emniyet teknolojisi ya da sinyal kutusu bağlantısı dahildir. Otomasyon sistemi uygulamanın bütününde SIL 4-kapasitesine sahiptir.

Daha Güvenilir, Daha Güçlü ve Daha Verimli

Basitçe ele alınırsa, PSS 4000 Pilz otomasyon sisteminin üç merkez üzerindeki görevi düzenli, emniyetli ve verimli operasyonel iş akışlarını garanti altına almaktır.

Üç özdeş hat kesişim noktası üzerinde istasyonda halen bir tren olması durumunda, her iki hat üzerindeki sinyaller okunacaktır. Bu sayede iki trenin neredeyse eşzamanlı olarak ulaşması durumunda, otomasyon sistemi belirlenen moda uygun olarak hangi trenin önceliğe sahip olacağına karar verir. PSS 4000 sadece nokta düzenlemesini ve ışık sinyallerini değil aynı zamanda yol yatağına takılı sensörler ve dedektörleri de kontrol eder ve izler. Bunlar iki tren arasındaki minimum mesafeden sorumludur. Mesafe minimum değerin altına düşerse, otomasyon sistemi arkadaki treni otomatik olarak frenler. Tren makinistinin duruma bağlı olarak hareket edebileceği maksimum hızı gösteren bir gösterge ekranı vardır. Bu göstergenin dikkate alınmaması durumunda otomasyon sistemi treni yeniden frenleyecektir. PSS 4000 aynı zamanda emniyetle ilgili uygun önlemleri alarak kablo kopmalarını, sinyal lambaları ve mesafe sensörlerindeki arıza da tespit eder.

Özetlemek gerekirse, PSS 4000 otomasyon sistemi demir yolu kontrolünü aşamalı olarak modernize etme ve demir yolu faaliyetlerindeki altyapıyı izleme konularında çeşitli avantajlar sunar. Ölçümler aşamalar halinde parça parça uygulanabilir. Sinyal, kontrol ve alarm teknolojisinden oluşan tüm elektronik dış yüzey ve kontrol kabini kablo bağlantısı değiştirilmeden bırakılır. Böylece PSS 4000 otomasyon sistemi aynı zamanda eski kontrol kutuları arasında bir ara yüz işlevi de yerine getirir. Modüler teknoloji son derece standartlaştırılmış bir teknolojidir; belli görevlere ilişkin bağımsız düzeltmeler kolaylıkla yapılabilir.

Modüller çevrimdışı modda başarılı bir şekilde test edildikten sonra, sistem hızlı bir şekilde kullanıma hazır hale gelir: Pilz PAS 4000 yazılım platformu emniyetle ilgili uygulamalar için parametreler oluşturma, yapılandırma, ayarlama ve bunları kontrol sistemine yükleme amaçlı kullanılabilir.

Guido Maesschalck Pilz ile olan iş birliğini "Bizim için, otomasyon sistemi sonraki birkaç yıl içinde hat kesimlerini daha emniyetli ve daha güvenilir hale getirmenin temelini oluşturur. Pilz'in donanım ve yazılımı artı kusursuz destek ve danışmanlığı sayesinde, kesinlikle doğru yolda ilerliyoruz" sözleriyle ifade etmiştir.


Tüm ŞİRKET & ÜRÜN haberleri için tıklayınız.
Top