ŞİRKET & ÜRÜN

ASELSAN Teknolojisi ANKARAY Araçlarında

Görsel-1

Haber Tarihi: 13.04.2020


ASELSAN savunma alanında olduğu gibi, raylı sistem sektöründe de kritik teknolojiyi başarıyla hayata geçirmeye devam ediyor.
EGO Genel Müdürlüğü ve ASELSAN arasında imzalanan sözleşme kapsamında, ANKARAY araçları için geliştirilen yeni nesil Yardımcı Güç Ünitesi kısa süre önce EGO Genel Müdürlüğü envanterine kazandırıldı. ASELSAN tarafından özgün olarak geliştirilen ürün; şekil, uyum ve işlev olarak araçla birebir uyumlu olarak tasarlandı ve bu sayede revizyon ihtiyacı olmaksızın ürün entegrasyonu başarıyla tamamlandı.
Görsel 1
Raylı sistem araçlarında zamanla yaşlanan elektrik-elektronik içerikli alt sistemlerin idamesi giderek zorlaşmaktadır. Arızalanan bileşenlerin yerine yeni alternatiflerinin bulunması güçleşmekte ya da imkânsız hale gelmektedir. Benzer durum EGO Genel Müdürlüğü tarafından işletmeye alınan ANKARAY araçlarında yaşanmıştır. 1996 yılında işletmeye alınan ANKARAY araçlarındaki eski Yardımcı Güç Üniteleri ürün yaşam döngüsünü tamamlamıştır. Arızalanma sıklığı artan ve yedek parça bulma zorluğu başlayan birimler için yenileme ihtiyacı ortaya çıkmıştır.
Görsel 2
ASELSAN tarafından yeni nesil Yardımcı Güç Üniteleri emsallerine göre, kullanım, bakım onarım kolaylığı, kolay araç entegrasyonu ve hızlı devreye alma özellikleriyle öne çıkmaktadır. Proje gereksinimlere göre IGBT veya SiC MOSFET teknolojisi ile geliştirilen, modüler mimariye sahip güç blokları DSP tabanlı kontrol algoritmalarını içermekte; dâhili hata kaydı tutma ve hata giderme yazılımı ile işletmelerin kullanımına sunulmaktadır.
ASELSAN’ın Yardımcı Güç Ünitesi ürün ailesinin giriş voltajı 600/750/1500 VDC, AC çıkış gücü 15 kVA ile 200 kVA ve DC çıkış gücü 7 kW ile 20 kW arasındadır.
Ürünün temel özellikleri aşağıda yer almaktadır:
Demiryolu kullanımına uygun bileşenler
İsteğe bağlı entegre batarya şarj cihazı
Yüksek hızlı devre kesici (gerekli bulunması durumunda)
Kompakt, hafif, güvenilir ve sağlam tasarım
Esnek algoritma mimarisi
Ölü batarya çalıştırıcı
Pasif DC link deşarjı
Trenle iletişim için CAN-BUS arabirimi
Aşırı gerilim, aşırı akım ve aşırı sıcaklık koruması
Yüksek ve düşük voltaj arasında galvanik izolasyon (ayrı mekanik birim ile)
EMC gereklilikleriyle uyum
Tavana monteli veya yerden montajı için uyarlanabilir
Kolay montaj ve bakım
Kolay servis ve hızlı teşhis için yazılım
Tam otomatik test ve devreye alma

 

ASELSAN RAYLI SİSTEM ÇÖZÜMLERİ
ASELSAN, raylı sistemler alanında kritik bileşen olarak nitelendirilen alt sistemlerin özgün olarak geliştirilmesine yönelik çalışmalarına hızla devam etmektedir.
Raylı sistem araçlarından; Milli Yüksek Hızlı Tren, Milli Elektrikli Tren Seti, Hibrit Manevra Lokomotifi, Elektrikli Anahat Lokomotifi, Modüler Metro ve Tramvaylar için Tren Kontrol ve Yönetim Sistemi (TKYS) ve Cer (Çekiş) sistemi ASELSAN tarafından özgün olarak milli imkânlarla geliştirilmektedir. Sinyalizasyon alanında ise ERTMS ve CBTC tabanlı sinyalizasyon sistemleri için, araç üstü otomatik tren koruma sistemi geliştirilmesine yönelik çalışmalar da firma bünyesinde devam etmektedir.
ASELSAN artık, hızla gelişen yerli ve milli raylı sistemler sektörünün en önemli çözüm ortakları arasında yer almaktadır.


Tüm ŞİRKET & ÜRÜN haberleri için tıklayınız.
Top