ŞİRKET & ÜRÜN

CETEST - Test ve Değerlendirme Merkeziniz

cetest_bogie_test

Haber Tarihi: 28.05.2019

CETEST demiryolu sektöründe uzmanlaşmış, bağımsız ve ISO 17025 onaylı bir test merkezidir. Merkez, yeni tren tasarımlarının veya tren modifikasyonlarının doğrulanması ve onaylanması ile bu alandaki test ve danışmanlık hizmetlerine odaklanmaktadır.

CETEST, müşterilerine esnek ve kişiye özel hizmet sunmaktadır. Merkez bünyesindeki test ve danışmanlık hizmetleri, ARGE, tasarım doğrulama testi, homologasyon ihtiyaçları ve hizmet dahil olmak üzere tüm tedarik zincirini kapsar. Demiryolu sektöründe 40 yılı aşkın tecrübe birikimine sahip olan CETEST'in test hizmetleri geniş bir faaliyet yelpazesine sahiptir: araç gövdelerinin ve boji desteklerinin / çerçevelerinin yapısal bütünlüğü ve yorulma testi; tekerleklerin, aksların ve kusinetlerin doğrulanması; tüm (taşınabilir platformlu) araçların  statik karakterizasyonu, aletli tekerlek takımları dahil olmak üzere ray üzerinde dinamik test; gürültü, titreşim, elektromanyetik uyumluluk, güncel koleksiyon kalitesi, aerodinamik…

Her yerde, her zaman

CETEST, müşterinin tesislerine getirilebilecek bir dizi taşınabilir test ekipmanıyla demiryolu sektöründe benzersiz bir kapasite sunar, böylelikle büyük parçaların ve hatta tüm araçların harici bir laboratuvara gönderilmesi için ekstra maliyet ve çaba harcanmamasını sağlar.

Yeni Zelanda’dan Güney Afrika’ya, Hindistan’a, Türkiye’ye, Avrupa’ya, ABD’ye ve Latin Amerika’ya kadar, CETEST’in faaliyetleri dünya çapında devam etmektedir.

Müşterilerimiz

CETEST müşterileri arasında yolcu aracı, yük aracı ve özel paletli araç üreticilerinin yanı sıra bileşen tedarikçileri de bulunmaktadır. Merkezimiz demiryolu operatörleri ve altyapı yöneticileri için gerekli olan operasyon iyileştirilmesi ile ilgili testleri aktif olarak yürütmektedir. Bunun yanı sıra, onaylanmış kuruluşlar, mühendislik firmaları ve yetkili kurumlar gibi diğer demiryolu kuruluşları ile de yakın bir şekilde çalışmaktayız.

Uluslararası müşterilerimizden bazıları:

2018 yılında CAF (Flytoget Oslo, Boston Tramvay, MUs y DMUs ARRIVA Civity Reino Unido, Meksika Metrosu L1), ALSTOM (Sidney Metrosu, E-Loco Madhepura), KAWASAKI (LIRR), BEML (Kalküta Metrosu), BOMBARDIER (Riyad Metrosu, M7 Belçika), HITACHI RAIL ITALY (Taipei Metrosu), BROOKVILLE (El Paso ve Milwaukee Tramvayları), HYUNDAY ROTEM gibi üreticiler için testler yaptık. Test işlemlerini yürüttüğümüz yük vagonları ve özel makine üreticileri ise PLASSER, MATISA, SOCOFER ve KIRUNA gibi şirketlerdir. BELGORAIL, CH2M ve BUREAU VERITAS gibi bazı mühendislik şirketlerinin yanı sıra, CETEST; EUSKOTREN (Loco TD2000), Güney Afrika şirketi TRANSNET ve COMSA gibi operatör şirketler için de çalışmıştır.

CETEST son yıllarda EUROTUNNEL, AMTRAK, İSTAMBUL ULAŞIM, NIPPON SHARYO, RICARDO RAIL gibi diğer müşterilerle de işbirliği yapmıştır.

Yapısal direnç ve yorulma testi

Araç gövdeleri (EN 12663, APTA, vb.), boji çerçeveleri (EN 13479, UIC 515-4 ve UIC 615-4, vb.), kusinet ve çarpma enerjisi yönetim sistemleri için doğrulama ve onaylama yapıları ile birlikte, merkezimiz tahribatsız muayenenin yanı sıra yarı statik ve dinamik/yorgunluk testleri gerçekleştirmektedir. Bu çizgide CETEST, farklı bileşenlerin stres seviyelerini belirlemek için yol testi de gerçekleştirmektedir.

Aletli tekerlek setleri 

Homologasyon için tek seferlik test hizmetlerinden tam anahtar teslim sistemlere kadar uzanan bir alanda, şirketimiz aletli tekerlek setleri için patenti bize ait olan gelişmiş teknoloji hizmeti sunmaktadır. Hem statik hem de yuvarlanma koşullarında yapılan kalibrasyon ve doğrulama sayesinde, hassas sistemimiz bağlantısız bir şekilde tekerlek / ray etkileşimi ile ilişkili temas kuvvetlerini ölçebilmekte, benzersiz performans ve kesinlik sunmaktadır. Teknolojimiz farklı araç türlerinde ve 350km/h' yi geçen hızlarda test edilmektedir. 

Koşma dinamikleri 

CETEST tekerlek dengeleme, süspansiyon esnekliği, araç gövdesi / boji dönme direnci ve araç ağırlık merkezini belirleme dahil tüm araçlar için statik süspansiyon karakterizasyonu sunmaktadır.

CETEST ayrıca araç dengesini, raydan çıkmaya karşı güvenliği, ray yorgunluğunu ve konfor özelliklerini kontrol etmek için ray üzerinde dinamik test sunar. Basit sürüş kalitesi ölçümlerinden tüm tam ray/ tekerlek etkileşimi çalışmalarına kadar tüm araç dinamik hareketlerini ölçmekteyiz. 

Gürültü ve titreşimler 

CETEST, tek nokta titreşim değerlendirmesinden karmaşık çok bileşenli modal analizine ve birleşik gürültü ve titreşim korelasyon çalışmalarına kadar tüm araçlar ve bileşenler için müşterilerine statik ve dinamik değerlendirme sunabilmektedir.

Elektromanyetik uyumluluk ve enerji tüketimi 

Elektromanyetik uyumluluk ile ilgili ölçüm, temel faaliyetlerimizden biridir. Tüm araçların ve bileşenlerin doğrulanması ve onaylanması işlemini gerçekleştirmekteyiz. Ayrıca, CETEST elektrikli demiryolu taşıtlarında enerji tüketiminin değerlendirilmesi ve ölçülmesi alanında akreditasyona sahiptir. 

Çekiş ve fren performansı, güncel koleksiyon kalitesi

CETEST, çekiş ve fren performansı değerlendirme alanında akreditasyona sahiptir. Merkezimizin EN 50317, EN 50367 ve TSI standartlarına uygun olarak güncel koleksiyon kalite testlerini yürütme alanında da akreditasyonu bulunmaktadır. 

Çevre testleri

İklim testi, ABD'nin New York eyaletinin Elmira şehrinde bulunan iklim odası test tesisinde yürütülebilmektedir. Isıtma ve iklimlendirme sistemlerinde hava dengesi, ısıl konfor ve tüketim analizleri yapılarak tam test programları uygulanmaktadır. 

Özel ray testleri

CETEST'te, müşterilerimizin tren performansına bağlı olarak aerodinamik fenomenleri analiz etmelerine yardımcı olmaktayız. Ayrıca, CETEST ekstansometrik ray üzeri testlerinde uzmandır.

Dönen parça testi

CETEST; tekerleklerin, aksların (EN 13260, EN 13261, EN 13262) ve kusinetlerin (EN 12082) yanı sıra şanzımanların ve motorların işlevsel testlerinin doğrulanması ve onaylanması işlemini gerçekleştirmektedir. 


Tüm ŞİRKET & ÜRÜN haberleri için tıklayınız.
Top