ŞİRKET & ÜRÜN

FMC, Demiryolu Sektörü İçin Üretimini Artırıyor

fmc_gm_sayi21_s62

Haber Tarihi: 27.12.2018

Yük vagonlarının boji parçalarında kullanılan parçaların üretimini sıcak dövme olarak gerçekleştirdiklerini söyleyen FMC Genel Müdürü Mücahit Aydın dünya çapında artan demiryolu yatırımlarını doğru okuyarak ve stratejik hamleler ile doğru firmaların projelerinde bulunarak, güvenli işler çıkardıklarını belirtti.

RailwayTurkey: FMC’nin kurumsal kimliği hakkında bilgi verir misiniz?

Mücahit Aydın: FMC, sanayide 40 yıllık tecrübesi ile sıcak dövme ve talaşlı imalat alanında faaliyet göstermektedir. Ürün portföyünde vagon parçaları, savunma sanayi, otomotiv, iş makinası, dorse ve dingil, tarım makinaları parçaları bulunmaktadır. Sıcak dövme parçaları talebe göre işlenebilmektedir. Talaşlı İmalat bölümünde özel amaçlı hidrolik silindir ve gemiler için jeneratör şaftları üretilmektedir.

FMC, yurtdışı ve yurtiçi pazarına üretim yapmaktadır. ISO 9001 kalite sistemine uyumlu çalışmaktadır. Demiryolu ürünlerinde Cer kancası ve Koşum Takımı için EN 15566 sertifika sahibidir.

RailwayTurkey:FMC olarak demiryolu sektörüne sunduğunuz ürünler/hizmetler nelerdir?

Mücahit Aydın: Yük vagonlarının bojilerinde kullanılan parçaları sıcak dövme olarak üretimini gerçekleştiriyoruz. Bu parçalardan bazıları, Cer Kancası, Vidalı Koşum Takımı, Alt Pivot (Lower Pivot), Üst Pivot (Upper Pivot), Fren Üçgeni (Brake Triangle), Sabo Çarığı (Brake Block Holder), Halat Takma Kancası (Tow Hook), Menot Ara Parçası (Suspension Shackle), Dayama Parçası (Traction Stop), Halka Menot (Suspension Link).

Demiryolu Grubu üretimimizin %6,90’ını oluşturmaktadır.

RailwayTurkey:2018 yılının ilk yarısını geride bıraktık. İlk 6 ay için 2018 yılı sizin nasıl geçti? Hedeflediğiniz üretim rakamlarına ulaştınız mı?

Mücahit Aydın: Yılın ilk yarısında üretim beklentilerimize yurtiçi ve yurtdışı piyasası olarak ulaştık. Özellikle dünya çapında ve ülkemizde demiryolu yatırımlarının artışı, bu alandaki hedeflerimize ulaşmamızda etkili oldu. Sıcak dövme sektörü ve savunma sanayi projelerinde önemli gelişmeler kaydettik. Türkiye’ den savunma sanayinin önemli aktörlerinden Roketsan ile projeler üzerinde çalışıyoruz. Yılın ilk yarısında, ülkemizin de yükselen ihracat trendine uygun şekilde gelişme kaydettik.

RailwayTurkey: Yıl sonu hedeflerinize ulaşabilecek misiniz?

Mücahit Aydın: Yıl sonu mali ve pazar anlamında hedeflerimize ulaşabileceğimizi düşünüyoruz. Dünyada yükselen ticaret savaşları elbette tüm yatırımları etkileme potansiyeline sahip. Bizler bu riskleri göz önüne alarak, risk bazlı bir strateji kurarak hedeflerimize ulaşmanın mümkün olacağını düşünüyoruz.

RailwayTurkey: Toplam cironuzun ne kadarını ihracat oluşturuyor? Ağırlıklı hangi ülkelerle çalışıyorsunuz?

Mücahit Aydın: FMC üretiminin %51’ini yurtdışı pazarına üretmektedir. Avrupa Birliği bölgesi ihracatımız için ana pazardır. Almanya, Fransa, Avusturya, Polonya önemli ticaret partnerlerimizin faaliyet gösterdiği şehirler. Özellikle demiryolu ve vagon sektöründe dünya devi firmalar ile çalışmaktayız. Alman devi Knorr-Bremse ile çalıştığımız projeler konusunda Ar-Ge geliştirmeleri ile önemli bir aşama kaydettik.

RailwayTurkey: Innotrans fuarına katılıyorsunuz. Fuara daha önce de katıldınız mı? Fuardan beklentileriniz nelerdir?

Mücahit Aydın: FMC Innotrans Fuarı’na ilk defa katılacaktır. En önemli beklentimiz yeni pazar ve yeni müşteriler ile çalışmaya başlamaktır. Potansiyel iş ortaklarımız ile iş birliği bizim için çok önemli bir hedef.

RailwayTurkey:Eklemek istedikleriniz varsa, ekleyebilirsiniz.

Mücahit Aydın: Dünya çapında artan demiryolu yatırımlarını doğru okumak ve stratejik hamleler ile doğru firmaların projelerinde bulunarak, güvenli işler çıkarması sağlanmalıdır. Güvenli demiryolu taşımacılığı küresel ticaretin artışını tetikleyecektir. FMC, iş ortaklarına güvenli ve kaliteli bir iş ortağı olmayı daima taahhüt etmektedir.


Tüm ŞİRKET & ÜRÜN haberleri için tıklayınız.
Top