ŞİRKET & ÜRÜN

Getzner için Türkiye'deki en büyük tren projesi

getzner4_railway_s22_sayfa16

Haber Tarihi: 28.12.2018

 

Getzner Werkstoffe, Ankara'dan Sivas'a yol alacak yüksek hızlı tren hattını elastik malzemeler ile donatacak


Bürs (AT), Ankara (TR): Ankara ve Sivas arasında yapılacak olan yüksek hızlı tren hattı, Avusturyalı şirket için Türkiye'deki en büyük tren projelerinden biridir. Getzner'in elastik ürünleri sarsıntıya karşı koruma sağlayarak 406 kilometrelik hattın bakım masraflarını önemli ölçüde azaltacaktır.

Türk tren şirketi TCDD'nin (Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları) yeni yüksek hızlı tren hattı başkent Ankara ve Sivas arasında bir bağlantı kuracaktır. Bu yeni yapım sayesinde şu an on iki saat olan yolculuk süresi iki saate inecek ve ayrıca iki şehir arasındaki tren hattı 603 km'den 406 km'ye düşecektir. Bu hatta 516 yolcu kapasitesi bulunan yeni trenler 2020 yılından itibaren her gün saatte 300 km'yi bulan bir hızla yol alacaktır. 

Ankara - Sivas arasındaki yeni demiryolu çok sayıda köprü ve viyadük üzerinden ve ayrıca toplam 50 km tünel içinden geçmektedir. Düz bir yoldan bir tünele veya bir köprüye geçiş bölgeleri, bakım maliyetleri bakımından önemli bir zorluk anlamına gelmektedir. Ayrıca çok sayıdaki yüksek hız makasları da yüksek bakım maliyetli hat bileşenleridir. Bu hassas ray bölümlerini en iyi hale getirmek için Getzner'in Balast Altı Matları ve Travers Altı Pedleri kullanılmıştır. "Ürünlerimiz balastı korumakta ve böylelikle üst yapı bileşenlerinde daha az aşınma olmasını sağlamaktadır. Özellikle makaslar ve geçiş noktalarında onarım maliyetleri azalmaktadır. Bu sayede hattın kullanılabilirliği önemli ölçüde artacaktır." diye belirtiyor Getzner'in sorumlu proje müdürü İsmail Bayrak. Toplamda yaklaşık 125.000 m² Balast Altı Mat ve yaklaşık 65.000 adet travers Altı Ped kullanılacaktır.

Kapsamlı proje desteği

Proje iki etap halinde uygulanacaktır. İlk yapım aşamasında Yerköy - Sivas arasında 253 km'lik hat yapılacak ve bu yapım 2019'un Mayıs ayında tamamlanacaktır. İkinci aşamada ise Kayaş/Ankara - Yerköy arasındaki 153 km'lik hat yapılacaktır.

Kesin hesaplamalara ve kapsamlı bilgi alışverişine dayalı ayrıntılı planlama, en doğru çözümün geliştirilmesini sağladı. Getzner uzmanları ürünlerin montajına yönelik yerleştirme planları oluşturmuş ve süpervizyonu doğrudan inşaat yerinde gerçekleştirmişlerdir. Bir diğer detay: Bu proje için gerekli olan Getzner malzemeleri doğaya zarar vermemek için Avusturya'dan Türkiye'ye kombine yollarla (kamyonların trenlere yüklenmesi) getirilmiştir.

Gerçekleştirilen çok sayıdaki proje, Türkiye'yi başarılı ortak çalışmalarda proje ortağı olarak öne çıkarıyor. Metro İstanbul (2016 - 2018), BursaRay Metro (2016), Kocaeli Tramvay (2016), Antalya Tramvay (2016), Samsun hafif raylı sistem (2016), Çatalca tüneli (2014), Marmaray BC1 (2012). Türkiye raylı sistemler ağını genişletmeye devam etmektedir, örneğin şehir içinde (Metro İstanbul) veya şehirler arası alanda (Ankara - İzmir arası hızlı tren hattı).

Ankara – Sivas yüksek hızlı tren hattı

İşveren / İnşaat şirketi:           1. İnşaat aşaması Yapı Merkezi İnşaat ve Sanayi A.Ş.

İşletmeci:                                TCDD, Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları

Getzner uygulama:                 2018

Planlanan açılış tarihi:            Muhtemelen 2020

Hat uzunluğu:             406 km Ankara – Sivas

Elastik bileşenler:                   Getzner Werkstoffe GmbH, Bürs

Getzner ürünleri:                    65.000 adet hat ve makas Travers Altı Ped, 125.000 m² Balast Altı Mat

Proje desteği:                         sonlu eleman yöntemi ile model ve tahmin hesaplamaları, süpervizyon, kalite güvenliği, kabul 

Getzner Werkstoffe GmbH

Getzner Werkstoffe, titreşim ve sarsıntı koruması alanında lider uzmandır. Şirket 1969 yılında Getzner, Mutter & Cie. şirketinin yan kuruluşu olarak kurulmuştur. Çözümler şirketin kendi bünyesinde geliştirilen ve üretilen Sylomer®, Sylodyn®, Sylodamp® ve Isotop® ürünlerinin temeline dayanmaktadır ve demiryolu, inşaat ile sanayi alanlarında kullanılmaktadır. Ürünler titreşim ve gürültüyü azaltmakta, yataklanan bileşenlerin kullanım ömrünü uzatmakta ve böylelikle yolların, araçların, yapıların ve makinelerin bakım ve onarım masraflarını azaltmaktadır.

Getzner titreşim koruma çözümlerini dünya çapında satışa sunmaktadır. Şirketin Bürs ve Almanya'daki merkezlerinin yanı sıra Çin, Fransa, Hindistan, Japonya ve ABD'de şubeleri bulunmaktadır. Avrupa'da bulunan sıkı bir satış ağını ABD, Güney Amerika ve Uzak Doğu'daki satış ortakları tamamlamaktadır. Dünya çapında toplam 35 ülkedeki satış ortakları Getzner ürünlerini geniş kapsamlı olarak sunmaktadır. Getzner gürültü ve titreşimi azaltarak hayat ve çalışma kalitesine değerli bir katkı sağlamaktadır.

Veriler ve rakamlar  – Getzner Werkstoffe GmbH

Kuruluş:                               1969 (Getzner, Mutter & Cie şirketinin yan kuruluşu olarak.)

Şirket müdürü:                    Müh. Jürgen Rainalter

Çalışanlar:                           420 (290'ı Bürs şubesinde)

2017 cirosu:                         95,2 Milyon Euro

Faaliyet alanları:                  Demiryolu, inşaat, sanayi

Ana merkez:                        Bürs (AT)
Şubeler:                               Pekin, Kunshan (CN), Münih, Berlin, Stuttgart (DE), Lyon (FR),
                                            Pune (IN), Amman (JO), Tokyo (JP), Charlotte Decatur (US)

İhracat oranı:                       Yüzde 94

Diğer bilgiler:
Getzner Werkstoffe GmbH
Nancy Brandt
T +43-5552-201-1870
nancy.brandt@getzner.com

 


Tüm ŞİRKET & ÜRÜN haberleri için tıklayınız.
Top