ŞİRKET & ÜRÜN

Sazcılar Otomotiv, InnoTrans 2018’den Memnun Ayrıldı

sazcilar1_railway_s22_sayfa54

Haber Tarihi: 28.12.2018

Raylı Sistemler, otomotiv, iş makinesi ve tarım ekipmanları, askeri ve zırhlı araçlar için 4’ü Bursa’da biri Sakarya’da olmak üzere toplam 5 tesisinde üretim yapan Sazcılar Otomotiv, 6.000 ton/yıl CTP üretim kapasitesine sahip. Sazcılar Otomotiv Genel Müdürü Hüseyin Sazcılar firma hakkında bilgiler vererek Innotrans 2018 fuarı sonrası görüşlerini de aktardı.

RailwayTurkey:Kısaca sizi tanıyabilir miyiz?

Hüseyin Sazcılar:1963 Bursa doğumluyum. Sazcılar ailesinin en küçük ferdi olarak dünyaya geldim. Sanayi ile ilgi ve alakamız çok küçük yaşlarda babamızın yanında çalışmaya başlayarak olmuştur. Günümüzde biz ikinci kuşak aile bireylerinin yönettiği firmamızda Genel Müdürlük görevini üstlenmekteyim. Hobi olarak motor sporları alanında vakit buldukça varlık göstermeye çalışmaktayım. Ayrıca bazı sanatsal çalışmaları da ailem ile birlikte devam ettiriyorum. Evliyim ve 2 çocuk babasıyım.  

RailwayTurkey:Firmanız hakkında bilgi verir misiniz?

Hüseyin Sazcılar:Firmamız “Sazcılar Otomotiv Sanayi ve Ticaret A.Ş.” fiilen 1987 yılında Bursa’da kurulmuştur. Daha öncesinde yine Bursa’da Ford Kamyon servisi, Türkiye çapında yedek parça sağlayıcısı ve kompozit parçalarının üreticisi olarak faaliyet gösteren firmamız 1987 yılında kompozit üretim alanına yönelmiştir. Bir aile şirketi olan Sazcılar Otomotiv aile büyüğümüz (babamız) Mehmet Sazcılar tarafından kurulmuştur. Günümüzde biz ikinci kuşak aile bireylerinin yönettiği firmada Genel Müdürlük görevini üstlenmekteyim.  Sazcılar Otomotiv Cam Elyafı Takviyeli Plastik Kompozit parça üretimi yapmaktadır. Raylı Sistemler, otomotiv, iş makinesi ve tarım ekipmanları, askeri ve zırhlı araçlar, inşaat gibi ülkemiz açısından kritik öneme sahip sektörlerde varlık göstermektedir. Kompozit malzeme sektöründe bir marka yaratmış olan Sazcılar Otomotiv geniş teknolojik alt yapısı ve tecrübeli ekibi ile FRP(Fiber Reinforced Polymers/Plastic) parça üretiminde  kalitesi ile farkındalık yaratmış bir firma olma özelliğine sahiptir. Sazcılar Otomotiv günümüzde  5 ana üretim tesisinde, toplam 25.000m2 kapalı alanda ve yaklaşık 700 personeli ile üretimine devam etmektedir. Ana üretim tesisinin 4’ü Bursa’da 1’i ise Sakarya’dadır. Firma 6.000 ton/yıl CTP üretim kapasitesine sahiptir. Tam kapasite çalışmaya devam eden firmamız gelecekte daha fazla üretim yapabilmek adına yatırım fizibiliteleri ve planları yapmaktadır. Firma bünyemizde büyük ve tecrübeli bir mühendislik ekibine sahibiz. Bu ekibimiz üst teknolojik altyapıya sahip olan laboratuvarlarımızda ciddi arge çalışmaları yapmaktadırlar. Çalıştığımız OEM firmaları ile her seferinde yeni tasarlanmış bir araç üzerinden hat kurduğumuzdan dolayı devreye alma süreçlerinde yoğun Ar-Ge çalışmaları yapılmaktadır. Ayrıca firma olarak Kalkınma Bakanlığından destekli bir arge projesini başarılı bir şekilde bitirmiş durumdayız. Bu proje kapsamında da “Raylı Sistemlerde Hızlı Üretim Tekniğinin ve Mühendislik Altyapısının Geliştirilmesi” üzerine çalışmalar yapılmıştır. Ayrıca 2018 yılı hedeflerimiz kapsamında Sazcılar ArGe Merkezi kurma çalışmalarımız hızla devam etmektedir.

RailwayTurkey:InnoTrans 2018 fuarında hangi ürünlerinizi-hizmetlerinizi sergilediniz? Ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?

Hüseyin Sazcılar:InnoTrans 2018 fuarında her zaman olduğu gibi firmamız olarak yerimizi aldık. Fuarda raylı sistem araçlarının en önemli parçalarından birisi olan ön mask(Cab) ürünümüzü sergiledik. Bu ürünümüzde ciddi bir Ar-Ge çalışması bulunduğundan dolayı inovaktif olarak sergilediğimiz ürünlerde birisi olmuştur. Bu bahsedilen ürünümüzün üretim aşamasında birçok mekanik, kimyasal testlerin ve doğrulamalarının yanı sıra Sonlu Elemanlar Analiz (FEA) çalışmaları da yapılmıştır. Ayrıca fuarda sergilediğimiz diğer ürünlerimiz ise SMC(Sheet Molding Compound) yöntemi ile üretimini yaptığımız çeşitli raylı sistem interior parçaları olmuştur. Biz Sazcılar olarak otomotiv, raylı sistemler, makine & iş ekipmanları, askeri&zırhlı araçlar, inşaat sektörlerine FRP ve pDCPD parça imalatı ve satışı yapmaktayız. RTM, SMC, BMC, İnfüzyon, El Yatırma, pDCPD, Vakum Yöntemiyle ABS+PVC ve Softtouch Folyo Kaplama, Son Kat Boya Uygulamaları, Desen Verme yöntemlerini de bünyemizde bulundurmaktayız.  

RailwayTurkey:Fuar beklentilerinizi karşıladı mı? Fuar hakkındaki görüşlerinizi öğrenebilir miyiz? Fuara tekrar katılmayı düşünüyor musunuz?

Hüseyin Sazcılar:InnoTrans fuarı bildiğiniz üzere ihtisas fuarıdır. Biz firma olarak raylı sistemler sektöründe çok ciddi projeler yürüttüğümüzden ve birçok OEM ile birlikte çalıştığımızdan dolayı bizim için ciddi bir b2b organizasyonu şeklinde geçmiştir. Birçok müşterimiz ile temas kurma şansını ve yeni müşteriler ile de tanışma fırsatını bizlere sağlamıştır. Ayrıca gelişen teknolojiyi ve sektörün nabzını yakalamak adına bizlere ciddi katkıları olmuştur. 2020 yılı için planlanan fuara ise şimdiden rezervasyonumuzu yaptırdığımızı belirtmek isteriz.

 


Tüm ŞİRKET & ÜRÜN haberleri için tıklayınız.
Top