ŞİRKET & ÜRÜN

TÜDEMSAŞ’ın Yeni Nesil Yük Vagonları Uluslararası Yollarda

Milli Yük Vagonu

Haber Tarihi: 15.04.2020


Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayi A.Ş. (TÜDEMSAŞ) demiryolu yük taşımacılığına yeni bir anlayış kazandıran yeni nesil yük vagonlarıyla, çok uluslu lojistik firmaların dikkatini çekmeyi başardı. TÜDEMSAŞ tarafından üretilen yük vagonları bakım kolaylığı, uzun ömrü ve hafif darasıyla işletmecisine büyük avantajlar sağlıyor. Bu vagonlara sahip olmak isteyen yerli ve yabancı birçok firmayla görüşme halinde olan şirket, ülkemizin yerli ve milli sanayi ürünlerini dünya çapında kullanıma sunuyor.
TÜDEMSAŞ, ülke içi daralan piyasa koşullarını kendi lehine olumlu şekilde değerlendirerek yurtdışı piyasasına açılmayı başaran bir şirket. Son yıllarda yapılan yatırımlar ve üretim anlayışındaki değişimle birlikte TÜDEMSAŞ, vagonların uluslararası demiryollarında çalıştırılması için gerekli olan sertifikaları alarak dünya demiryolu piyasasında rekabet edebilir uluslararası bir şirket konumuna geldi. Son zamanlarda TÜDEMSAŞ’tan yük vagonu ve vagon parçası talep eden firmalar arasında Almanya, İngiltere, Hollanda, Polonya, Avusturya gibi birçok ülkede faaliyet gösteren vagon kiralama şirketleri yer alıyor. 2019 yılı üretim planını iç ve dış piyasanın taleplerini karşılama yönünde şekillendiren şirket, gelen talepler üzerine, 2020 yılında 90 feetlik konteyner taşıma vagonu üretimi ağırlıklı çalışacak.
TÜDEMSAŞ tarafından, üç yıllık Ar-Ge çalışmasının ardından 2017-2018 döneminde 150 adet üretilerek işletmeye sunulan 90 feetlik, masfallı, konteyner taşıma vagonu, Avrupa yönüne yapılan yük taşımaları ve yakın tarihte işletmeye açılan BTK (Bakü – Tiflis – Kars) demir ipek yolu hattında en çok tercih edilen yük vagonları arasında yer alıyor. Milli Tren Projesi kapsamında üretilen bu vagon, farklı yükleme senaryolarına cevap verebilmesi, hafif darası sayesinde daha fazla yük taşıyabilmesi ve bakım kolaylığı sunması açısından kısa zamanda işletmecilerin gözdesi haline geldi. Geçtiğimiz günlerde, Almanya’da faaliyet gösteren bir şirket 100 adet 90 feetlik ve 80 adet 80 feetlik konteyner taşıma vagonu talebiyle TÜDEMSAŞ’ı ziyaret etti. Avrupa’nın en büyük filosuna sahip olan bir başka Alman şirketin temsilcileri ise yeni nesil yük vagonları hakkında görüşme yapmak üzere TÜDEMSAŞ’a gelerek 40 feetlik konteyner taşıma vagonu talebinde bulundular. TÜDEMSAŞ’la görüşen Polonya merkezli bir başka uluslararası lojistik firmasının da talebi, yeni nesil yük vagonları üzerineydi. TÜDEMSAŞ tarafından üretilen yerli, yeni nesil yük vagonlarının bu denli rağbet görüyor olmasının en büyük nedeni, üretimdeki kalite anlayışı ve dünya genelindeki mevcut yük vagonlarının çok eski olması ve taşıma kapasitelerinin düşüklüğünden, işletmecisine fazladan maliyet getirmesi olarak gösterilebilir.
TÜDEMSAŞ ürettiği ve ihraç ettiği vagonlar ve bojilerle, kalitesini sektörün önde gelen firmalarına kanıtlamış durumda. Karayolu taşımacılığına nazaran daha ekonomik ve daha çevreci olan demiryolu taşımacılığının geleceğine ilişkin yapılan değerlendirmeler, demiryoluna olan eğilimin giderek artacağını gösteriyor. TÜDEMSAŞ, bu öngörüyle yönettiği Ar-Ge çalışmalarıyla ürün portföyündeki farklı tip ve özellikteki vagon çeşitliliğini artırıyor.
TÜDEMSAŞ sahip olduğu teknik altyapısını ve kalifiye insan gücünü özel sektörün gelişimi için seferber ederek ülkemiz demiryolu sanayisinin büyümesine öncülük ediyor. Kamu-özel sektör işbirliğiyle ürettiği birçok ürünü yurtdışına ihraç ederek yüklenici firmaların ve TÜDEMSAŞ’ın isminin uluslararası arenada bilinirliğini artırıyor. Avusturya’da yerleşik, çok uluslu bir firmanın talebi üzerine TÜDEMSAŞ’ın ürettiği yeni nesil yük vagonlarında kullanılan H Tipi Bojiden 120 adet üretilerek teslimatı yapıldı. Firmanın vagonlarında kullanılacak olan bu bojiler emsallerine göre daha hafif daralı olduğundan işletmecisine daha fazla yük taşıma olanağı sunuyor. Ayrıca, bojilerin bakımlarının kolay olmasından dolayı bakım sürecinde geçen zamandan tasarruf edilerek işletmecisine ekstra kullanım süresi de sağlıyor. TÜDEMSAŞ, özel sektör eliyle üretilen birçok vagona bu bojilerden vererek hem özel sektörü destekliyor, hem de en önemli vagon parçası olan bojilerin kalitesinin belirleyicisi olma konumunu koruyor.
TÜDEMSAŞ’ın önemli projelerinden birisi de Azerbaycan – Türkiye arasında kullanılması planlanan Ea tipi cevher taşıma vagonu. İki ülkenin birbirinden farklı demiryolu altyapısına entegre edilebilir özelliklere sahip olarak tasarlanan vagonun iki adet prototipi üretilerek test aşamasına geldi. Testlerin ardından, anlaşma sağlanırsa BTK hattında kullanılması planlanan bu vagonlardan 600 adet üretilecek.
Ülkemizin en büyük yük vagonu üreticisi ve geliştiricisi olan TÜDEMSAŞ, sağlam yurtdışı bağlantıları sayesinde birçok firma ile kurduğu iş ilişkileri çerçevesinde, farklı projeler üzerine görüşmelere devam ediyor. Şirket, geçmiş yıllarda ürettiği vagonlara olan talepleri değerlendirirken, gelecek yıllar için de farklı tip ve özelliklerdeki yük vagonları ve yük vagonu parçaları için Ar-Ge sürecini yönetiyor. TÜDEMSAŞ, 2023 vizyonuna uygun olarak, ülkemizin yerli sanayi ürünlerini uluslararası platformda hak ettiği yere taşımanın haklı gururunu yaşıyor.


Tüm ŞİRKET & ÜRÜN haberleri için tıklayınız.
Top