ŞİRKET & ÜRÜN

URAYSİM, Türkiye’nin Önemli Bir Açığını Kapatacak

albayrak_makine_1 (2)

Haber Tarihi: 25.09.2020

‘Ulusal Raylı Sistemler Araştırma ve Test Merkezi (URAYSİM); Türkiye’nin önemli bir açığını kapatacak, demiryolu araçlarının testlerinin yapılması ve sertifikasyonu yönüyle yurtdışı bağımlılığına son verecektir’ diyen Albayrak Makine Genel Müdürü ve Eskişehir Sanayi Odası ve Eskişehir Raylı Sistemler Kümelenmesi (RSC) Yönetim Kurulu üyesi Gürhan Albayrak, proje hakkında bilgiler verdi.

RailwayTurkey: Öncelikle sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Gürhan Albayrak: Albayrak Makine Elektronik San.veTic. Ltd. Şti firmasının genel müdürüyüm. Aynı zamanda Eskişehir Sanayi Odası ve Eskişehir Raylı Sistemler Kümelenmesi (RSC) Yönetim Kurulu üyesiyim. Biz Türkiye’de ilkleri başarmış bir firmayız. Yerli ve milli Peron Ayırıcı Kapı sistemini üreten, SIL sertifikasını alan ilk şirket olduk. %30 mühendis oranıyla çalışıyoruz ve raylı sistemlerde yerlileşme çalışmalarına var gücümüzle katkı sağlamaya çalışıyoruz.

RailwayTurkey:  Eskişehir’de önümüzdeki yıllar içerisinde raylı sistemlere yönelik önemli bir yatırım yapılacak. URAYSİM projesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

 Gürhan Albayrak: URAYSİM, Türkiye’nin vizyon projelerinden birisidir ve on birinci kalkınma planında yer almaktadır. Tamamen Anadolu Üniversitesi’nin kaynakları ile finanse edilen URAYSİM Projesi, Eskişehir Teknik Üniversitesinin de yürütücülüğü altında gerçekleştirilmektedir. Ulusal Raylı Sistemler Araştırma ve Test Merkezi; Türkiye’nin önemli bir açığını kapatacak, demiryolu araçlarının testlerinin yapılması ve sertifikasyonu yönüyle yurtdışı bağımlılığına son verecektir.

RailwayTurkey:  Peki URAYSİM’in Eskişehir açısından önemi nedir?

Gürhan Albayrak: Biz Eskişehir’in raylı sistemler sektörünün merkezi olmasını istiyoruz. Nasıl Bursa dediğimizde otomotiv, İnegöl dediğimizde mobilya sektörü akla geliyorsa Eskişehir dediğimizde de Raylı Sistemler Sektörü akla gelsin istiyoruz. URAYSİM’in hayata geçmesiyle birlikte gerek Eskişehir için gerekse Eskişehir sanayisi için de büyük bir gelir kaynağı oluşacaktır.

RailwayTurkey:  Şu anda proje hangi aşamadadır?

Gürhan Albayrak: Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal sahadaki çalışmaları hızlandırma konusunda son derece gayretli bir çalışma içerisindedir. Kampüs inşaatı tamamlanmıştır. Test tezgahlarının kurulması, test yolu için arazi kamulaştırması ve demiryolu inşaatına yönelik ihale süreci de başlamak üzeredir.

RailwayTurkey:  Son olarak söylemek istediğiniz var mı?

Gürhan Albayrak: Devletimizin vizyonu sayesinde Eskişehir’de faaliyete geçecek Ulusal Raylı Sistemler Test ve Araştırma Merkezi, ülkemizde üretilen yerli raylı sistem araçlarının kalite ve güvenilirlik düzeyinin sürekliliğinin sağlanabilmesini teminen ulusal ve uluslararası düzeyde hizmet verebilecek ve sektörde yerlileşme oranının artması sürecine olumlu katkılar sağlayacaktır.  


Tüm ŞİRKET & ÜRÜN haberleri için tıklayınız.
Top