TEKNOLOJİ

ABB Dünyanın İlk Dijital Dağıtım Trafosunu Tanıttı

Haber Tarihi: 21.06.2017

ABB AbilityTM temelli akıllı trafolar bir yanda güvenilirliği artırıp maliyetleri optimize ederken, aynı zamanda varlık yönetimini de iyileştiriyor.

ABD’de Texas eyaletinin Houston kentinde yapılan ABB Customer World etkinliğinde dünyanın ilk dijital trafosunun tanıtımını yaptı. ABB’nin yeni TXpert™ trafosunda bulunan entegre algılama ve izleme teknolojisi, azami düzeyde güvenilirlik sağlamak, bakım maliyetlerini optimize etmek ve varlıkları daha iyi yönetmek için bilgi akışı sağlayacak. Bu son inovasyon ile ABB, çok farklı alanlarda faaliyet gösteren müşterilerine bulut sistemleri ve bağlı cihazlar üzerinden anlık veri sağlamak için ABB Ability™ dijital platformunu kullanıyor.

Sensörlerden toplanan performans verileri trafo içinde saklanıyor ve analizi yapılarak nasıl çalıştığı hakkında yorumlanabilecek bilgi ediniliyor. Bu platform altyapı hizmetleri, sanayi sektörleri ve veri merkezleri gibi kuruluşlardaki trafoların işletiminde ve bakımında önemli kararlar alınırken, bu kararlara girdi oluşturacak kritik bilgi akışını sağlayacak. Ayrıca varlıkların hizmet ömrü boyunca, örneğin bakım planlaması, sistem performansının optimizasyonu ve planlanmış donanım değişimi gibi faaliyetlerin yönetimine destek verecek.

Enerji şebekeleri hem arz hem de talep yönünden görülmemiş bir değişimden geçiyor. Arz tarafında yenilenebilir kaynaklardan üretilen enerji dağıtım şebekelerine giriş yapıyor. Talep tarafında ise veri işleme merkezleri, elektrikli araçlar ve benzer tüketiciler şebekelerin daha esnek olmasını gerektiriyor ve daha fazla dijitalleşme ve otomasyon ihtiyacı doğuruyor. Haberleşme kapasitesine sahip akıllı ürünler bilgi ve işletim teknolojilerini devreye almak için vazgeçilmez öğeler haline geldi.

ABB Güç Şebekeleri Başkanı Claudio Faccin şu bilgileri veriyor: “Dağıtım trafoları elektrik enerjisi değer zincirinin yaşamsal bileşenleridir. Bu en son inovasyon dijital portföyümüzü ve ABB Ability temelli yelpazemizi genişleterek dünyanın önde gelen trafo üreticilerinden biri olarak konumumuzu güçlendiriyor. Bu doğrultuda daha güçlü, akıllı ve daha yeşil şebekeler yönündeki Next Level stratejik odağımız da güçlü bir şekilde vurgulanıyor.”

ABB’nin Transformer Intelligence™ portföyünde bulunan TXpert™ trafosu en gelişmiş sensörlere, izleme platformlarına ve yazılım araçlarına sahiptir ve ABB’nin bu alandaki bilgi birikimi ve uzmanlığı temelinde inşa edilmiştir. Bu ürün dağıtım trafolarında performansı geliştirme, öngörülebilirliği iyileştirme ve güvenilirliği artırmada kolaylaştırıcı görev üstlenecektir.

ABB (ABBN: SIX Swiss Ex) elektrifikasyon ürünleri, robotik ve hareket, endüstriyel otomasyon ve güç şebekeleri alanlarında kamu hizmetleri, sanayi, ulaşım ve altyapı sektörlerindeki müşterilerine global çapta hizmet veren öncü bir teknoloji lideridir. 125 yılı aşan inovasyon tarihine sahip olan ABB, bugün endüstriyel dijitalleşmenin geleceğini yazıyor ve Enerji ve Dördüncü Endüstri Devrimini harekete geçiriyor. ABB, yaklaşık 132,000 çalışanı ile 100'den fazla ülkede faaliyet göstermektedir.


Tüm TEKNOLOJİ haberleri için tıklayınız.
Top