TEKNOLOJİ

Almanya'nın Münih Kentinde Yer Alan Philharmonic Hall Gasteig İçin Titreşime Karşı Otuz Yıllık Koruma

sayfa30_getzner_ekim2017_3_s18

Haber Tarihi: 15.11.2017

Zorlu koşullarda dahi uzun ömürlü ve kaliteli balast altı matlar

Getzner, 1983 yılında Münih'te yer alan “Am Gasteig” kültür merkezini korumak için hemen yanındaki hızlı raylı sistem tüneline titreşime karşı bir koruma çözümü uyguladı. Sylomer® balast altı matlar, aynı yüksek seviyedeki akustik performansı bugün dahi koruyor.

Münih'teki Philharmonic Hall Gasteig, Münih şehir içi raylı sisteminin merkez tünelinin hemen yanında yer alıyor. Bu merkez aynı zamanda filarmoni orkestrası konser salonuna ve şehir kütüphanesine de ev sahipliği yapıyor. Ahşap traverslere sahip standart bir balastlı demir yolu olan raylı sistem hattı, Almanya'nın en yoğun hafif raylı sistem hatları arasında bulunuyor.

Kültür merkezi 1983 yılında inşa edildiğinde, inşaatı gerçekleştiren kuruluşun, bir tren geçtiğinde konser salonundaki arka plan gürültüsünün belirlenen 25 desibel sınırını geçmeyeceğinden, böylece konser salonunun kayıt için de kullanılabileceğinden emin olması gerekiyordu. Sese hassas kültür merkezini yapıdan kaynaklanan gürültü yayımına karşı korumak için, 1983 yılında 345 metrelik bir mesafe boyunca Getzner'in Sylomer® balast altı matl uygulaması yapıldı.

Balast altı matlardan alınan yüksek performans

Toplam 30 yıllık kullanımın ardından, hem balast altı matların kalitesi hem de Philharmonic Hall'da yapıdan kaynaklanan gürültü incelendi. Balast altı matların döşendiği 1983 yılından bu yana, Getzner materyalin etkililiğine yönelik çeşitli incelemeler ve ölçümler gerçekleştirdi. Getzner, Sylomer® balast altı matların uzun vadeli özelliklerini incelemek amacıyla Deutsche Bahn AG'nin gözetimi altında Münih hızlı raylı sistem tünelinden bir malzeme örneği aldı ve ayrıca yapıdan kaynaklanan gürültünün ölçümünü gerçekleştirdi. Münih Teknik Üniversitesi'nin Kara Yolu, Demir Yolu ve Havaalanı Yapımı Enstitüsü, alınan örnekleri görsel değerlendirmeye tabi tuttu. Ayrıca statik esnemezliği belirlediler ve bu değeri 1983 yılında kurulum sırasında kalite kontrolün bir parçası olarak belirlenen değerlerle karşılaştırdılar.

Sonuçlar balast altı matların mükemmel durumda olduğunu ve bugün dahi aynı yüksek seviyedeki akustik performansın alındığını gösteriyor; yani malzemeler halen aynı özelliklere ve etkiye sahip. Getzner'de Ürün Müdürü olan Mirko Dold'un konu hakkındaki açıklaması şu şekilde: "Tüm testler, balast altı matlarımızın en az 30 yıl daha etkililiğini koruyacağını belirtiyor. Demir yollarının standart hizmet ömrü olan 50 yılı kullanarak yaptığımız hesaplara göre, balast altı matlarımızın bütün bu dönem ve hatta daha da uzun bir süre boyunca etkililiğini koruyacağından emin olabiliyoruz."

 

Getzner balast altı matlar hakkında bilgiler

Getzner balast altı matların döşenmesiyle yüksek bir demir yolu esnekliği elde edilir. Titreşimler ve yapıdan kaynaklanan gürültü etkili ölçüde azalır ve balast korunur, üstelik balast altı matlarla çalışmak kolaydır, bunlar hızlıca uygulanır ve hatta üstlerinden ağır inşaat ekipmanı geçebilir.

Kullanılan özel uygulama yöntemi sayesinde balast matların, demir yolu tadilatında da son derece kullanışlı olduğu görülmüştür. Getzner balast altı matların ekonomik ve teknik performansı dünyanın her yerinde görülebilir. Nihayetinde hızlı tren hatlarına, standart demir yolu hatlarına, ağır yük demir yolu hatlarına ve hafif raylı sistemlere uygulanan balast altı matlarımız, alan olarak üç milyon metrekareyi aşacak düzeyde.

Avantajları

  • Düşük balast yüksekliğine sahip alanlarda belirlenmiş bir esneklik düzeyine ulaşmanın en etkili yöntemi
  • Daha yüksek bir demir yolu kalitesi
  • Balastlı demir yolunda daha az titreşim ve yapıdan kaynaklanan daha az gürültü
  • Optimum balast gömülmesi ve gelişmiş yük taşıması
  • 30 yıllık kullanımdan sonra uzun ömürlü olduğu kanıtlanmıştır
  • Hızlı ve basit uygulama imkanı

Tüm TEKNOLOJİ haberleri için tıklayınız.
Top