TEKNOLOJİ

BTK demir yolu ilk seferini 30 Ekim'de yapılacak

resized_78622-1726_tur_picture_20171017_13383843_13383840

Haber Tarihi: 25.10.2017

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, Bakü-Tiflis-Kars (BTK) demir yolu hattının ilk resmi seferinin 30 Ekim'de yapılacağını belirtti. Arslan, "15 yıldır verdiğiniz güçlü destek, istikrarlı yapı, geleceğe sağlam adımlarla yürüyen Türkiye sayesinde BTK demir yolu hattı artık hizmete giriyor" dedi.laştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Bakü-Tiflis-Kars (BTK) demir yolu hattının ilk resmi seferinin 30 Ekim'de yapılacağını belirterek, "Ama tek başına çok anlamlı olmayabilir. Onu hızlı trenle Edirne'den Avrupa'ya götürecek adımı atıyoruz." dedi.

Arslan, Kars-Ardahan-Iğdır Sanayicileri ve İşadamları Derneği'nce (KAISİAD) Beylikdüzü 15 Temmuz Şehitler Meydanı'nda düzenlenen "2. Kars-Ardahan-Iğdır Tanıtım Günleri"ne katıldı.

Etkinliğin açılışında konuşan Arslan, birlik ve beraberliğin önemine değinerek, Türkiye'nin her yerinde, Anadolu coğrafyasında vatandaşların ırk, renk, din, dil ayrımı yapmadan birbiriyle kucaklaştığını söyledi.

Üç ili birbirinden ayırmadan valiler, milletvekilleri, belediye başkanlarıyla bölgenin kalkınması için çalıştıklarını dile getiren Arslan, son 15 yılda bölgeye yapılan hizmetlerden bahsetti.

Bakan Arslan, illerin önce komşu şehirler, sonra bölgeler, sonra da komşu devletlerle bağlantısını çok önemsediklerini kaydederek, bölgeye ve ülke geneline yaptıkları bölünmüş yol ve sıcak asfalt yatırımlarını anlattı.

BTK demir yolunda ilk sefer liderlerin katılımıyla yapılacak

Arslan, BTK demir yolu hattının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili'nin katılımıyla 30 Ekim'de açılacağını, ilk seferin Bakü'den başlatılacağını söyledi.

Seferlerin başlamasıyla sadece bir trenin hareket etmeyeceğini dile getiren Arslan, burada bölgenin makus talihinin değişeceğini aktardı.

AK Parti tarafından Kars, Ardahan ve Iğdır'a yapılan hizmetlerden bahseden Arslan, "15 yıldır verdiğiniz güçlü destek, istikrarlı yapı, geleceğe sağlam adımlarla yürüyen Türkiye sayesinde BTK demir yolu hattı artık hizmete giriyor. Ama tek başına çok anlamlı olmayabilir. Onu hızlı trenle Edirne'den Avrupa'ya götürecek adımı atıyoruz." diye konuştu.

Arslan, bu demir yolu hattını Kars'ta lojistik merkezi ile taçlandırdıklarını kaydederek, Ardahan'a demiryolu bağlantısı yaparak orayı da canlandıracaklarını anlattı.

Üç ilde yapılacak projelerden bahseden Arslan, aynı zamanda İran, Azerbaycan ve Türkiye arasında demir yolu hatları yapacaklarını söyledi.

Valiler, vatandaşları şehirlerine davet etti

Iğdır Valisi Enver Ünlü, bölgenin tarihi ve turistik yerlerinden, tarım ve gıda ürünlerinden bahsederek, herkesi şehrine davet etti.

Ünlü, "Yatırımcılar için devlet teşvikleri sürüyor. Bölgenin kalkınması için yatırımcılarımızı bölgeye yatırım yapmaya çağırıyoruz." dedi.

Ardahan Valisi Mehmet Emin Bilmez, Ardahan'ın nüfusunun 100 bin olduğunu, ancak Ardahanlı olup İstanbul'da yaşayanların sayısının 300 bine ulaştığını belirterek, "Belki de Ardahan'ı görmemiş on binlerce kişi var. Bu kimseleri Ardahan'a bekliyoruz." diye konuştu.

Kars Valisi Rahmi Doğan, Kars'ın son yıllarda Türkiye'de dikkati çeker hale geldiğini belirterek, geçen yıl kente gelen kişi sayısının 4 kat arttığını söyledi. Doğan, Çıldır Gölü, Sarıkamış, Ani Harabeleri gibi kentin turistik mekanlarından bahsederek, herkesi şehre davet etti.

Tarihi ve turistik eserler, gıda ve tarım ürünleri tanıtılıyor

Kars Belediye Başkanı Murtaza Karaçanta, Kars'ın tanıtılmasının önemine değinerek, şehrin Anadolu'ya ve Kafkasya'ya kapısının açıldığını söyledi.

Şehrin balını, tereyağını ve diğer gıda ürünlerini burada ziyaretçilere tattırdıkları dile getiren Karaçanta, tarihi eserleri ise getirdikleri maketlerle vatandaşlara anlattıklarını bildirdi.

Karaçanta, tüm vatandaşları doğunun cazibe merkezi olma yolunda hızla ilerleyen Kars'a beklediklerini dile getirdi.

Kağızman Belediye Başkan Yardımcısı Bican Veysel Yıldız, Türkiye'de sadece Kağızman'da yetişen uzun elmayı buraya getirerek tanıttıklarını belirterek, "Ayrıca Kağızman'ın tarihi ve turistik değerleri bakımından başta Yazılıkaya ve Keçivan Kalesi olmak üzere Kağızman'ın tarihi ve turistik değerlerini tanıtmaya çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

Konuşmalar sonrası Bakan Arslan, il valileri, bölge milletvekilleri, belediye başkanları ve dernek başkanları ile açılış kurdelesini kesti.

Sonrasında stantları gezen Arslan, burada stant görevlileri ile sohbet etti, yerel ürünlerin tadına baktı, vatandaşlarla fotoğraf çektirdi.

Üç şehrin tarihi ve turistik yerlerinin, gıda ve tarım ürünlerinin tanıtıldığı ve satıldığı etkinlik, 22 Ekim'de sona erecek.


Tüm TEKNOLOJİ haberleri için tıklayınız.
Top