TEKNOLOJİ

Demiryolunda ASELSAN’la Dev İşbirliği

Haber Tarihi: 23.07.2020

İstanbul Ticaret Üniversitesi ve ASELSAN, demiryolu sektöründe yurtdışı bağımlılığını azaltmak, yerli ve milli çözümler ortaya koymak üzere Ar-Ge faaliyetleri yürütülmesi için işbirliği protokolü imzaladı. 

Protokole göre, yurtiçi demiryolu ana hat sinyalizasyon ihtiyaçlarına dair analiz ve raporlamalar, İstanbul Ticaret Üniversitesi tarafından yapılacak. Raporlama çalışmaları, İstanbul Ticaret Üniversitesi Ulaştırma Sistemleri ve Uygulama Araştırma Merkez Müdürü Prof. Dr. Mustafa Ilıcalı’nın koordinatörlüğünde, uzman öğretim üyeleri tarafından gerçekleştirilecek.

Ar-Ge Çalışmaları

Protokol ile yüksek teknolojili yerli ve milli sistemlerin TCDD hatlarında kullanılması yönünde önemli bir adım atılması bekleniyor. Bu kapsamda özellikle demiryolu iletişim altyapıları ve akıllı şehir uygulamaları konularında İstanbul Ticaret Üniversitesi ve ASELSAN’ın birlikte yürüteceği bilimsel ve teknolojik araştırmalar ve eğitime yönelik çalışmalar, bu çalışmalara imkan sağlayacak laboratuvar, test ve karakterizasyon altyapılarının karşılıklı kullanımı, seminer, çalıştay, konferans, tanıtım etkinlikleri düzenlenmesi, makale ve benzeri bilimsel yayınlar üretilmesi, patentler ile faydalı modeller geliştirilmesi hedefleniyor.

Yerli ve Milli Çözüm

Türkiye’de 2019 yılında 60 milyar TL’lik kamu yatırım bütçesinin 20,3 milyar TL’si ulaştırma ve haberleşme sektörüne ayrıldı. Yatırımlardan yüzde 37 gibi önemli oranda pay alan demiryolu sektörünün ve özelde yüksek hızlı tren hatlarının gelişimine özel önem veriliyor. Bu çerçevede demiryolu hizmet kapasitesinin ve hat işletme hızlarının daha da artırılması, özellikle yolcu ve yük taşımacılığında birim yatırım ve işletme maliyetlerin düşürülmesi hedefleniyor. Yerli ve milli kavramlarının önemi vurgulanarak, Ar-Ge çalışmalarının yapılması teşvik ediliyor.


Tüm TEKNOLOJİ haberleri için tıklayınız.
Top