TEKNOLOJİ

TREN SİMÜLATÖRÜ

Haber Tarihi: 21.06.2017

Milli Olarak Geliştirilmiş Farklı Tren Tiplerinin Aynı Platform Üzerinde Simüle Edilebildiği Tren Simülatörü Projesi

Tren Simülatörü (TSİM)

Raylı sistemler ve toplu taşımacılık alanında tren sürüş eğitimlerinin makinist adaylarına interaktif olarak verilmesini sağlayan TSİM, Savronik tarafından TCDD Eskişehir Eğitim Merkezi’nde kurulmuştur. Proje ile, her birinde 5 simülatörün bulunduğu toplam 4 sınıfta, aynı anda 40 kursiyere eğitim verme imkanı sağlanmıştır. Savronik, yüksek teknolojili milli tasarımı ile makinist eğitimi alanında dünya çapında öncü bir projeye imza atmıştır.

Birçok milli projenin artarda hayata geçirildiği ülkemizde raylı sistemler hızlı bir gelişim içindedir. Sektörün bu yöndeki ivmesini izleyen Savronik, eğitim alanında maliyet-etkin çözümler üretmeye devam etmektedir. TSİM ile makinist adayları, trafik eğitimlerini ve 9 farklı trenin kullanım eğitimlerini aynı platform üzerinden alabilmektedir. Simülatörler üzerinde bulunan akıllı kontrol üniteleri ile araç tipi eğitmen tarafından seçilerek, aynı simülatör başka bir tren simülatörüne dönüştürülebilmektedir. Savronik bu konsepti dünyada hayata geçiren ilk firma olmanın gururunu yaşamaktadır.

1280 Km Demiryolu Simülasyonu

Proje kapsamında, farklı tren tiplerinin kullanımı için Türkiye’nin farklı bölgelerinden toplam 1280 km’lik mesafenin kamera ve ölçüm cihazları ile dijital verisi toplanmıştır. Toplanan verilerle demiryolunun 3 boyutlu modeli oluşturulmuştur. 

Eğitmenler oluşturulan bu yollar üzerinde istediği lokomotif vagon kombinasyonunu yaparak sürüş simülasyonu gerçekleştirebilmektedir. Bunun yanısıra hava ve yol şartlarını değiştirerek, gerçek hayatta uygulamanın uzun zaman alacağı senaryoları deneme fırsatını kursiyerlere sunabilmektedir.

Tren, Yol ve Hava fiartları Simülasyonu

TSİM ile trenlerde bulunan fren, cer, kontrol, güç, uyarı ve haberleşme sistemlerinin tümü ve ayrıca demiryolu üzerindeki uyarı işaret, makas sistemleri, eğimler, dönüşler ve farklı hava koşulları simüle edilebilmekte, böylece eğitilenler hem trenler hem de sürüş yapacağı yollar hakkında önceden bilgi sahibi olabilmektedirler.

Milli Simülatör Projesi

TSİM tamamı Türk mühendislerden oluşan bir ekip ile, gereken yazılım, donanım ve entegrasyon faaliyetleri tamamen milli olarak yapılmış bir projedir. Proje kapsamında oluşturulan eğitim merkezi ülkemizdeki en yüksek eğitim kapasitesine sahip merkezdir. TSİM aynı zamanda Türkiye’de bugüne kadar gerçekleştirilen en maliyet uygun simülatör olma özelliğini taşımaktadır. Milli teknolojinin kullanıldığı ve tamamen Eskişehir Savronik tesislerinde üretilen TSİM; donanım teknolojisi, yazılım fonksiyonları ve gerçekçi dinamik modelleri ile uluslararası alanda da ön plana çıkmaktadır.

Çok Amaçlı Kumanda Kolları 

Patenti alınmış çok amaçlı kumanda kolları, kursiyerin istenen demiryolu aracını gerçeği ile aynı işlev ve hassasiyette kullanarak eğitim almasını sağlamaktadır.

Sinyalizasyon Simülasyonu

Seviye 1/2 ETCS ve ATS Araç üstü ekipmanların gerçekçi simülasyonu ile sinyalizasyon ve tren kontrol eğitimleri yapılabilmektedir. 

Ölçme Değerlendirme

Kursiyerlerin simülasyon içerisinde yaptıkları tüm faaliyetler kayıt altına alınarak puanlandırılabilmektedir. Bu sayede verilen eğitimlerin değerlendirilmesi sağlanabilmektedir.

GSMR/Telsiz Simülasyonu

Geliştirilen GSMR ve Telsiz simülasyon ekipmanları ile kursiyerlerin kabinler arası ve eğitmen ile sesli iletişim yapması sağlanmaktadır. Ayrıca farklı yerlerdeki trenler ve demiryolu üzerindeki yol çalışanları ile haberleşme eğitimi imkanı da mevcuttur.

Çoklu Kullanım

TSİM Simülatör Kabinlerinin aynı senaryoda ranfor ve akuple diziliş şekillerinde kullanılması sağlanarak, gerçek hayata en yakın senaryoların interaktif olarak yapılması sağlanmaktadır.

Simülatörlerin Geleceği

Savronik, günümüzde eğitim kurumlarında giderek daha etkin ve yaygın olarak kullanılan simülatörlerin geliştirilmesine devam ederek, hem ülkemizde hem de yurtdışında demiryolu eğitim sistemleri alanında fark yaratan ve teknolojiye yön veren projelere devam etme kararlılığındadır.


Tüm TEKNOLOJİ haberleri için tıklayınız.
Top