Eurasia Rail 2015 Demiryolları Fuarı İzlenimlerim

arus_gorsel copy

Alanında dünyanın 3’ncü büyük demiryolu fuarı olma özelliğini taşıyan  “Eurasia Rail  5. Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik” Fuarı istanbul Fuarının açılışına Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, TCDD Genel Müdürlüğüne vekâlet eden Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mehmet Hamdi Yıldırım,  (UIC) Uluslararası Demiryolları Birliği Genel Müdürü Jean-Pierre Loubinoux,  AB Türkiye Delegasyonu Müsteşarı François Begeot, Sırbistan Ulaştırma Bakanı Nedjo Trininic, Almanya Devlet Demiryolları Avrupa & Afrika Genel Direktörü Benoit Schmitt, Bulgaristan Ulaştırma Bakanlığı Altyapı Genel Md. Veselin Vasilev, Çek Devlet Demiryolları Yönetim Kurulu Bşk. Ludvik Urban, Gürcistan Devlet Demiryolları Genel Md. Mamuka Bakhtadze, Bosna Hersek Devlet Demiryolları Genel Md. Nijaz Puzic, Kosova Devlet Demiryolları Düzenleme Birimi Genel Md. Enis Berisha, Ürdün Hicaz Demiryolları Genel Md. Yrd. Abdullah Malkawi,  iran Devlet Demiryolları Yatırım ve Uluslararası ilişkiler Genel Md. Abbas Nazari ve Romanya Devlet Demiryolları Genel Md. Loan Tarnita gibi üst düzey yabancı yetkililer katıldı.  

T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, TCDD, TÜVASAŞ, TÜDEMSAŞ, TÜLOMSAŞ, KOSGEB,  TOBB tarafından resmi olarak desteklenen fuar istanbul fuar alanında 18.000 m2  olarak kuruldu.  Fuara, Türkiye dışından 25 ülkeden 142’si yabancı, toplam 300 firma ile Almanya, Rusya Federasyonu, Fransa, italya, Çin, G.Kore, Çek Cumhuriyeti, Polonya,  iran, ülke katılımı ve çok sayıda yerli ve yabancı ziyaret sağlandı. Fuara, ARUS (Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi) yönetimi olarak ; Prof.Dr. Ziya Burhanettin Güvenç, Prof.Dr. Sedat Çelikdoğan,  Orhan Aydın (Ostim OSB), Halis Turgut (Railtur), Önder Kefoğlu (inovasis), Ahmet Civan(Durmazlar), Halil Söyler (Bozankaya), Taha Aydın (Rayder), ibrahim Uslu (Kardemir), Avni Erdoğan (EGO) ve Koordinatör Dr. ilhami Pektaş ve üyelerimizden;
Tüdemsaş, istanbul Ulaşım, Durmazlar, Bozankaya, Aselsan, Havelsan, Asaşalu, Sarkuysan, Railtur, Vako, Medel, Avitaş, Kardemir D.Ç, Özkan D.Ç, Berdan cıvata, Ulusoy  Elektrik, EKU Fren Kampana, Era Elektronik, Avitaş, Hüroğlu, Elektra Elektronik, Makin, Yazkar, Safkar, Bosch Rexroth, Robat, Ankamak, Anişmak, Aktaş, Alpin Kimya, Hexagon, Yavuzlar Vagon, Özbir, Kentkart, Yilgenci, Parsan, Panel Poliüretan, SKC Karbon, Epsilon NDT, PGM, 2 M kablo,  Kalebozan, Oruçoğlu, Sağlam Metal, Eymak, Elmak, AKG, Emreray gibi ARUS üyesi 50’den fazla firmamız stant açarak katılım sağlamışlardır. 

ARUS yönetimi olarak Siemens, Almanya Demiryolları Birliği (VDB), Çek Cumhuriyeti Demiryolları Birliği (ACRI), Toskana Bölgesi / italya, Piemonte Bölgesi/ italya, integralDesign/ispanya, Talgo/ispanya, Bombardier ile Türkiye’de ortak işbirlikleri ve yatırımlar konusunda görüşmeler ve firma ziyaretleri yapılmıştır. Ayrıca kümeye üye olmak isteyen firmalar ARUS’a davet edilmiştir. 

Bu fuarda 1000 adet ARUS Katalogu, 1000 adet broşür ve 600 adet ARUS raylı ulaşım sistemlerini ve firmalarımızı tanıtan “Raylı Ulaşım Sistemleri” dergisi dağıtılmıştır. 

Siemens, Alstom, Ulaşım A.Ş., Skoda, ABB, Vossloh, Knorr Bremse, Bombardier, Aselsan, Hisarlar, Durmazlar, Savronik, Schneider Electric, Huawei, Ansaldo, Talgo, CAF, Sazcılar, Medel gibi büyük firmalar fuarda dev stantlar açtı.  Bozankaya firması bu seneki fuarda ilk defa “Elektrikli Otobüsünü” sergiledi ve çok ilgi gördü. 

Bu yıl ülkemizde 5’incisi yapılan Eurasia Rail fuarı her yıl giderek ilgi odağı olmuş ve ülkemizde ulaştırma sektörüne  2023 yılına kadar yapılacak 350 milyar dolarlık yatırımın 45 milyar dolarlık kısmının demiryollarına tahsis edilmesi ve 13 bin kilometre demiryolu yapılarak toplam 26 bin kilometre demiryoluna ulaşılması planı, fuarın önemini daha da artırmış olup fuarda 300 katılımcı ile rekor kırılmıştır. 

Ayrıca, Fuarda, sektörün Avrasya coğrafyasındaki en ciddi buluşma platformu olarak  Demiryolu, hafif raylı sistemler, altyapı ve demiryolu lojistiği konularında dünyada uygulanan yenilik ve hizmetleri eş zamanlı yapılan konferans ve seminerler ile sektörde yer alan firmalara gelecek için alacakları pozisyon açısından yardımcı olmuştur.

Dr.İlhami Pektaş
(Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi) ARUS Koordinatörü
 

Top