EURASIA RAIL 2016 FUARI İZLENİMLERİM

 

Avrasya bölgesinin tek ve dünyanın en büyük 3. demiryolu fuarı olma özelliği taşıyan Uluslararası Demiryolu, Hafif Raylı Sistemler, Altyapı ve Lojistik Fuarı – Eurasia Rail; 6. kez İstanbul Fuar Merkezinde büyük bir katılım ile gerçekleştirildi. 

İstanbul Fuar Merkezi-nde gerçekleşen fuarın açılışı; T.C. Ulaştırma,Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, T.C.D.D. Genel Müdürü Ömer Yıldız, Uluslararası Demiryolu Birliği Genel Müdürü Jean Pierre Loubinoux, tarafından yapıldı. Fuarın açılışında konuşan TCDD Genel Müdürü Ömer Yıldız, 12 yılda toplam 1.805 km demiryolu inşa edildiğini ve 3.057 km-lik demiryolunun inşasının devam ettiğini, 10 bin kilometre hattın yenilendiğini, Demiryollarımızda gerçekleştirilen projelerle ülkemizin de geliştiğini vurgulayarak, Yüksek Hızlı Tren hatlarının yanı sıra Bursa-Ankara, Eskişehir-Antalya, Kayseri-Antalya, Konya-Karaman-Mersin-Gaziantep arasında yük ve yolcu taşımacılığına uygun Hızlı Tren hatları inşa çalışmalarının da devam ettiğini, 3.500 km yüksek hızlı, 8.500 km hızlı, 1000 km konvansiyonel demiryolu hattının döşenerek, toplam demiryolu uzunluğunun 2023 hedefleri doğrultusunda 25.000 km-ye çıkarılacağın bildirerek, yakında ihaleye çıkılacak Yüksek Hızlı Tren alımlarında 80 tren için en az % 53 yerli katkıdan başlanarak kademeli olarak % 85 yerli katkı seviyesine çıkılacağını ve 80-inci trenin Milli Türk markası olacağını müjdesini verdi. Bu müjde fuarın en önemli haberlerinden biri olarak gündeme damgasını vurdu. 

Açılışta son olarak konuşan Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, geçtiğimiz 10 yılda 11 bin kilometrelik hattın 10 bin kilometresinin tamamen yenilendiğini, gelecek 8-10 yıl içerisinde bütün hatların elektrik sinyalli hale getirileceğini, ülkemizde yerlileştirme ve millileştirme konusunda kararlı bir politika izlediklerini bildirdi. 

İstanbul Fuar Merkezi-nde 21 bin metrekarelik alanda gerçekleşen ve uluslararası düzeyde 300 katılımcı firmanın yer aldığı fuara 30 ülkeden katılım oldu. 

Konferanslarda; -Demiryolu Mevzuatı-, -Kent İçi Raylı Sistemler-, -Demiryolu Araçlarındaki Gelişmeler-, -Demiryollarında Özel Konular- ve -Emniyet Yönetim Sistemi- - Ülkemizde yerli ve milli marka üretimi- sektör konuları işlendi. 

Fuara; İran, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Fransa, Çin Halk Cumhuriyeti ve İspanya küme bazında başta olmak üzere 30 ülke katılım gösterdi. 

Fuarda ARUS küme üyelerinden Bozankaya, Durmazlar, Aselsan, ASAŞ, Tüdemsaş, Tülomsaş, Tüvasaş, Kardemir, Siemens, Hyundai Eurotem, Kayseri Ulaşım, Havelsan, Sarkuysan, Medel Elektronik, Yazkar, Safkar, Avitaş, Era Elektronik, Alpin Kimya, Berdan Civata, Das Lager Rulman, Hüroğlu Otomotiv, Ellamp, Avitech, Babacan, Estetik Yay, DTD, Elsitel, Elmak, Epsilon NDT, Özkan D.Ç, Panel Poliüretan, Sağlam Metal, SKC Karbon, Üntel Kablo, Yavuzlar Vagon olmak üzere 50 firmamız katıldı. 

ARUS 80 metrekarelik stantı ile fuarda ilgi odağı oldu. Birinci gün açılış konuşmalarından sonra 14.00 de İtalyan Ditecfer Raylı Ulaşım Sistemleri küme firmaları ile ARUS firmaları toplanarak B2B  iş görüşmeleri yaptı. Bu görüşmelerde ARUS üyeleri B2B toplantı ve firma ziyaretleri yapmak üzere Haziran ayı içinde İtalya-ya davet edildi. 

Yine fuarın ilk günü saat 16.00-da ARUS üyeleri ile Çek Cumhuriyeti ACRI üyeleri arasında iş birliği toplantıları yapıldı. ARUS üyeleri B2B iş görüşmeleri ve firma ziyaretleri yapmak üzere 16-18 Mayıs tarihleri arasında Çek Cumhuriyetine davet edildi. 

ARUS yönetimi ile Siemens yönetimi arasında Türkiye-de ortak yatırım ve iş birliği ve yine ARUS yönetimi ile Bombardier yönetimi arasında ortak yatırım ve iş birliği görüşmeleri yapıldı. Gerek Siemens ve gerekse Bombardier, Türkiyede ARUS sanayicileri ile yatırım yapma konusunda çok istekli olduklarını bildirdiler. Bilindiği gibi ilk işbirliğini Bombardier Hızlı Tren konusunda Bozankaya firmamız ile protokol imzalayarak yapmıştı. 

Fuarın diğer bir önemli haberi de, ARUS üyelerimizden ASELSAN-ın, INDRA firması ile 4 Mart, 2016 tarihinde Demiryolu alanında Planlama, Trafik Yönetimi, Sinyalizasyon ve Kontrol Sistemleri projelerinde, yurtiçi ve dünya pazarlarında işbirliği anlaşmasına imza atması oldu. 

Taraflar arasında hazırlanan Mutabakat Muhtırası, İstanbul-da düzenlenen EURASIA RAIL 2016 Fuarında, 4 Mart 2016 Cuma günü törenle imzalandı. Törende ASELSAN tarafını Sektör Başkanı ve Genel Müdür Yardımcısı Sn. Y. Suat Bengür ve Ulaşım Sistemleri Grup Başkanı Sn. Seyit Yıldırım; INDRA tarafını ise Türkiye, Orta Asya ve Asya- Pasifik Başkanı Sn. Luis Antonio Permuy Munoz-Rivero ve Ulaşım Çözümleri Direktörü Jose Miguel Rubio Sanchez temsil etti. 

ASELSAN ve INDRA, savunma sanayi faaliyetlerinin yanında, hızla gelişen savunma dışı alanlarda sağladıkları sistem çözümleri ile ülkelerinin lider, uluslararası pazarların güvenilir tedarikçileri olarak, işbirliği içinde, güçlerini ve etkinliklerini büyümeyi planlıyor. 

Fuarda Almanya Demiryolları Birliği VDB , ARUS ile geçen yıl yaptığı yerli katkı, ortak işbirlikleri ve yatırım yapma konusunda protokolü hükümetler arasında imzaya açmak istediğini bildirdi. Yakın tarihte Türkiye-ye gelmesi beklenen Federal Almanya Ekonomi bakanı ikili işbirliklerini Ulaştırma bakanımız ile görüşerek gündeme getirmesi bekleniyor.

Dr. İlhami Pektaş
ARUS -Anadolu Raylı Ulaşım Sistemleri Kümelenmesi Koordinatörü

Top