Innotrans 2018 BERLİN Fuar Özel Sayısını Kaçırmayın! Mutlaka Yer Alın…

2035 yılı için hedeflenen demiryolu hattı 30 bin km

Türkiye genel erken seçime gidiyor, seçim sonuçları ne olursa olsun, Türkiye’de alt yapı yatırımları devam edecek. Neden mi? Seçim sonrasında 2019 Mart ayında yerel seçimler-belediye seçimleri var. Yerel seçimler öncesi, belediyeler ve iktidar devam eden projeleri bir an önce bitirmeye çalışacak. Türkiye’nin 2023’e kadar raylı sistemlere yapacağı yatırımın tutarı 50 Milyar dolar olacak. 15 şehir daha YHT hatlarıyla birbirine bağlanacak. 17 şehrin raylı sistem yatırımları onaylanmış. Hızlı Ten Hatlarında öngörülen uzunluk 12 bin km.

2035 yılı için hedeflenen demiryolu hattı 30 bin km.
Belediyeler, halkına hızlı ve ekonomik ulaşım sağlamak adına; tramvay, hafif metro, metro ve benzeri raylı sistemlerde çok büyük yatırımlar yapıyor. Bu yeni yatırımların yanı sıra kullanımda olan hatların, araçların yenilenmesi pazarı da gittikçe büyüyor. Türkiye’de raylı sistemler ihalelerinde %51 yerlilik şartı aranıyor. Burada önceliğin yerli üreticilere verileceğinden yola çıkan birçok yabancı şirket, yerli şirketlerle ortaklığa gitmeye, Türkiye’de yatırım yapmaya başladı.  Türkiye’nin yerli üreticileri aynı zamanda, yüksek teknoloji gerektiren projeleri de hayata geçirmeye başladırlar.

Türkiye’nin raylı sistemlerdeki Ar-Ge Projeleri:
Milli Tren Geliştirme Projesi, YHT Seti Geliştirme Projesi, Milli Elektrikli Tren Seti Geliştirme Projesi, Anahat Lokomotif Temini Projesidir.

Türkiye’de 2023 yılına kadar üretilmesi planlanan raylı sistem araçları:
96 adet Hızlı Tren Seti
7 bin adet Metro, Tramvay ve Hafif Raylı Araç (LRT),
250 adet Elektrikli Lokomotif,
350 adet Dizel Lokomotif,
500 Adet Banliyo Seti

Türkiye’nin raylı sistemler sektöründe önde gelen şirketleri ;
TÜLOMSAŞ, yerli hızlı treni 2020 yılına kadar raylara çıkaracak.
Vagon üretiminde de yerliliği artıran diğer bir kamu kuruluşu TÜDEMSAŞ yeni ürünler için Ar-Ge yatırımlarına da hız verdi. Türkiye’nin tek ray üreticisi KARDEMİR, demiryolu teker fabrikası üretim tesisini 2018 yılı sonuna kadar devreye almayı planlıyor. DURMAZLAR, İstanbul’la birlikte tramvay verdiği şehir sayısını dörde çıkardı. 2017 yılını 100 milyon Euro’luk ciro ile kapatan BOZANKAYA, tamamen yerli elektrikli otobüs, trambus, alçak tabanlı tramvay ve metrolar tasarlıyor ve Türkiye’de üretiyor.

Gelecek sayımızı dünyanın en büyük demiryolu fuarlarından olan Innotrans 2018 BERLİN Fuar Özel Sayısı olarak hazırlayacağız.

Ve Türkiye’nin yerli üreticilerini güçlü uluslararası Innotrans 2018 Fuarında haber ve reklamlarıyla tüm dünyaya bir kez daha tanıtacağız. Bunun yanı sıra Türkiye ve yakın coğrafyamız ile iş yapmak isteyen ve yapan tüm yabancı şirketlerde bizimle iletişime geçebilirler. Sonuçta uluslar arası bir yayın çıkarıyoruz.

Innotrans 2018 Berlin Fuar Özel sayısında yer almak için Ağustos ayı bitmeden  railwayturkey@sektorel.com  adresine e-mail göndermeniz yeterlidir. (Son gün 29 Ağustos 2018)

Sağlıkla Kalın.

VEDAT GÖKÇE

Top