Sektöre Yatırım Dopingi Devam Edecek

2016 yılı yatırım programında yapılan hesaplamalara göre, TCDDye 5,3 milyar TL, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından gerçekleştirilecek diğer demiryolu projelerine de 4 milyar TL olmak üzere demiryolu sektörüne bu yıl toplam 9,3 milyar TL yatırım yapılması öngörülüyor. Bildiğim kadarıyla bu rakamdan hariç 2016 yılı içerisinde gerçekleşmesi planlanan 6 milyar dolarlık YHT Seti alım ihaleleri de var. 

2016da  TCDDye ayrılan yatırım bütçesinin önemli bir kısmı yüksek hızlı ve hızlı tren projelerine harcanacak. Bir başka ifadeyle TCDDnin yatırım ödeneğinin yüzde 38i yüksek hızlı ve hızlı tren projelerine harcanacak. 

Söz konusu projeler içinde en fazla ödenek, Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattı için ayrıldı. Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren hattında 633 milyon TL yatırım yapılması öngörülüyor. Türkiyenin devam eden en önemli hızlı tren projelerinden olan Ankara-Sivas ve Kayseri-Yerköy YHT hatları için de bu yıl 380 milyon TL yatırım planlanıyor. 

Bu yıl içinde yapımına başlanması planlanan Başkent Ray Projesinin 2016 yılı ödeneği ise 110 milyon TL oldu. Yatırım programında, yüksek hızlı tren seti projesi için de 106 milyon TL ödenek ayrıldı. 

Diğer detayları TCDD Genel Müdürlüğünün dergimizin iç sayfalarında yer alan değerlendirme makalesinden okumalısınız. 

Ayrıca bir birinden değerli ulusal ve uluslararası yatırım haberleri, şirket haberleri ve makaleler de iç sayfalarda sizlerin okumasını bekler. 

Bilindiği üzere Türkiyede 13 yıl gibi uzun süre Ulaştırma Bakanlığı yapan, sektörün sorunlarını, yatırım potansiyelini ve gerekliliğini çok iyi bilen Binali Yıldırım yeni hükümette Başbakan oldu. Ülkemize ve sektörümüze hayırlı olsun. 

VEDAT GÖKÇE
Genel Yayın Yönetmeni

Top