Türkiye’de Demiryolu Yatırımları Hızla Devam Ediyor

sayi11_s4_vedatgokce_railway

TCDD’nin yeniden yapılanması önümüzdeki aylarda bitmiş olacak. Demiryolu ulaştırmasında devlet tekelinin kalkmasıyla birlikte sektöre girecek yeni firmalar ile demiryollarımızda taşınan yük hacmi artarken, demiryolu sanayisi daha da büyüyecek. Avrupa ile Asya arasındaki yaklaşık 75 milyar dolar taşımacılık hacminden alınan pay daha da artacak. Bunun doğal sonucu olarak Türkiye, önümüzdeki yıllarda, küresel demiryolu sektörü içinde ana aktörlerden birisi olacak ve dünya üzerindeki etkinlik alanı daha da genişleyecek. 

Başta İstanbul olmak üzere, Ankara, İzmir, Bursa, Samsun, Konya, Kayseri, Antalya, Kocaeli büyük şehir belediyelerinde yer alan tramvay, hafif metro, hızlı metro, tren vb. raylı sistemlerine, şehirlerarası yüksek hızlı tren ve yük treni projelerinin de bir bir uygulamaya geçmesiyle pazar büyümeye devam ediyor, buna ayrıca farklı şehirlerin yeni şehir içi projeleri de eklenmeye devam edecek. 

Üç katlı büyük İstanbul Tünelinde yer alacak metro hattının, 3. havalimanına hızlı metro ile bağlanacak olması ve projenin diğer raylı sistemlerle entegrasyonu ile günde 6,5 milyon insanın kullanacağı toplam 9 farklı raylı sistem, ekspres metro ile birbirine bağlanmasıyla birlikte İstanbul’un üç havalimanı da raylı sistem ile birbirine bağlanacak. 

İstanbul; Kaynarca-Sabiha Gökçen Havalimanı metrosu, Bakırköy-Bahçelievler-Kirazlı metro hattı, 3. havalimanı raylı sistemi, Türkiye-Gürcistan-Azerbaycan demiryolu inşaatı, Konya hafif raylı sistem hatları ile 2016 yılında 8 milyar Euro’nun üzerinde bir yatırım söz konusu. Türkiye içindeki yüksek hızlı tren projelerini de eklediğinizde rakam 15 milyar Euro’yu geçecektir. Bu alanda pazar büyümeye devam edecek, raylı sistemlerin kurulması ve bu sistemlerin yenileme pazarları bile imalatçılarımız için çok büyük pazarlar. Dünyada pazarın toplam büyüklüğünün 1,8 trilyon dolar olduğu söyleniyor. Türkiye raylı sistem sektörüne yaptığı ve yapacağı yatırımlarla bu pazardan %5-6 pay alsa 100 milyar dolarlık bir pazar yaratmış olacak. 

Özellikle büyük şehirlerde önümüzdeki dönemlerde projelendirilecek yeni raylı sistem çalışmalarını da eklediğimizde rakam daha da yukarılara çıkacak gibi görünüyor. 

Önemli olan bu pazardan yerel üreticilerin daha çok pay alması, global oyuncularla işbirliği içerisine girerek, onların teknoloji alt yapılarından faydalanması ve ortaklıklar kurması gerekmektedir. 

İlk yerli tramvayımız İpekböceği’nin üreticisi Durmazlar’dan sonra Bozankaya’nın da Kayseri için yerli tramvay üretmesi, Malatya için çevreci Trambüs’leri harekete geçirmesi ayrıca raylı sistem teknolojileri üreticisi Bombardier Transportation ile Bozankaya mutabakat anlaşmasına imza attı. Ortak hedefleri Türk raylı sistemler sektöründe yüksek hızlı trenlerin gelişimi için stratejik ortaklığın güçlendirilmesi, her biri gurur duyulacak başarı hikayeleri olarak karşımıza çıkıyor. 

Türkiye, raylı sistemlerde ve demiryollarında daha çok başarı hikayeleri yazacaktır, Türkiye yeni oyuncuları da yine içinde barındırıyor. Yeter ki hep destek olmaya devam edelim… 

Sağlıkla kalın, 

VEDAT GÖKÇE
Genel Yayın Yönetmeni 

Top