Türkiye’de Demiryolu Yatırımları Hızla Devam Ediyor

vedatgokce_railway copy

Türkiye’de Demiryolu Yatırımları Hızla Devam Ediyor 

TCDD’nin yeniden yapılanması bitmek üzere. Demiryolu ulaştırmasında Devlet tekelinin kalkmasıyla birlikte sektöre girecek yeni firmalar ile demiryollarımızda taşınan yük hacmi artarken, demiryolu sanayisi daha da büyüyecek. Avrupa ile Asya arasındaki yaklaşık 75 milyar dolar taşımacılık hacminden alınan pay da artacak. Bunun doğal sonucu olarak Türkiye, demiryolları yatırımlarına daha çok hız verecek, yüksek hızlı tren, hızlı tren ve yük taşımacılığı için önümüzdeki yıllarda daha çok alt yapı yatırımı yapılacak. Başta İstanbul olmak üzere büyük şehir belediyelerinde metro ve tramway yatırımları hızla devam ediyor. 

Sadece İstanbul Büyükşehir belediyesinin yeni yatırımları çerçevesinde 2019’da tüm ulaşım unsurları ile entegre 400 kilometreden fazla raylı sistem hedefi doğrultusunda Haliç Tüp Geçiş Tüneli, Kabataş Transfer Merkezi ve 6 yeni metro hattı için yapım çalışması başlatılıyor. 

Bakın Asya’yı Avrupa’ya bağlayan 3. Köprü açıldı. Bu köprü üzerinde yakında faaliyete geçecek demiryolu hattı da var, Çin’den kalkan İpekyolu treni istenirse İngiltere’ye kadar kesintisiz gidebilecek. 

İstanbul’la beraber Ankara, İzmir, Bursa, Samsun, Konya, Kayseri, Antalya, Eskişehir, Malatya, Kocaeli büyük şehir belediyelerinde yer alan tramvay, hafif metro, metro, tren vb. raylı sistemlerine, şehirler arası yüksek hızlı tren ve yük treni projelerinin de bir bir uygulamaya geçmesiyle pazar büyümeye devam ediyor, buna ayrıca farklı şehirlerin yeni şehir içi projeleri de eklenmeye devam edecek. 

Üç katlı büyük İstanbul Tünelinde yer alacak metro hattının, 3. Havalimanına hızlı metro ile bağlanacak olması ve projenin diğer raylı sistemlerle entegrasyonu ile günde 6,5 milyon insanın kullanacağı toplam 9 farklı raylı sistem, ekspres metro ile birbirine bağlanmasıyla birlikte İstanbul’un üç havalimanı da raylı sistem ile birbirine bağlanacak. 

Ayrıca önümüzdeki aylarda ihaleye çıkılacak ve temel atma töreni 18 Mart 2017’de yapılacak 1915 Çanakkale Köprüsü’ de gösteriyor ki ulaştırma sektörü yatırımlarına hızla devam ediyor. 

İlk yerli tramvayımız İpekböceği’nin üreticisi Durmazlar’dan sonra Bozankaya’nın da Kayseri için yerli tramvay üretmesi, Malatya için çevreci Trambüs’leri harekete geçirmesi, raylı sistem teknolojileri üreticisi Bombardier Transportation  ile Bozankaya’nın işbirliği anlaşması, her biri gurur duyulacak başarı hikayeleri olarak karşımıza çıkıyor.

Türkiye, yakın gelecekte şehir içi raylı sistemlerde ve demiryollarında daha çok başarı hikayeleri yazacaktır. 

Türkiye’de yatırımlar devam ediyor, edecekte. Türkiye ile iş yapan şirketler, yatırım yapan-yapacak şirketler bilmeliler ki Türkiye ilelebet bağımsız demokratik bir ülke olarak kalacaktır. Bu sebeple sizlerde bizimle iş yapmaktan çekinmeyin, Türkiye’ye ve Türk halkına güvenin yeter. 

Demiryolu ve raylı sistemler sektörünün Innotrans 2016 Berlin fuarı ile başarılı bir fuar sezonu geçirmesini dilerim.

VEDAT GÖKÇE

Genel Yayın Koordinatörü
RailwayTurkey Suppliers Magazine-Raylı Sistemler ve Demiryolu Tedarikçileri Dergisi
railwayturkey@sektorel.com 

Top